Anne Olmaya Hazır mısınız?

Anne olmak sadece bebek sevmekle sınırlı değildir. Anne olmak gebelik başlamadan önce bebeğin sağlığı için değişime başlamak ve bunu ömür boyu sürdürmektir. Peki, siz kendinizi gebeliğe hazır hissediyor musunuz, yaşam tarzınız buna uygun mu? Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için gebelikten önce sigara, alkol ve kafeinden uzaklaşmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde bebeğinizin kalıcı hasarlar ile dünyaya gelmesine neden olabilirsiniz.

Hamileliğe Hazır mısınız?

Çevrenize baktığınızda gözleriniz minik bebeklere takılıyor ve artık siz de kendi çocuğunuzu mu sevmek istiyorsunuz? Buna kesin olarak karar verdiyseniz bilmeniz gereken ilk unsur bebeğin tek sorumluluğu sadece sevmekle bitmediğidir. Anne olmanın yani gebe kalmadan önce dikkat etmeniz pek çok önemli unsur vardır. Her ne kadar çoğu kimsede sadece gebelik döneminin önemli olduğu kanısı bulunsa da bu çok yanlıştır ve gebelik öncesinde de anne adayları hem kendi hem de bebek sağlığı için özen göstermelidir.

Hamileliğe Hazırlık

Soru: Hamile kalmaya karar veren kişiler yaşam tarzlarında bir değişikliğe gitmeli mi? 

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için ilk haftalar çok önemlidir. Çoğu anne gebe olduğunu bile anlamadan 12 ay kadar ki sürede bebeğin organları oluşmaya başlar. Anne adayının yaşam tarzı bebeğin gelişimini kesinlikle etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen kadınlar, ilk olarak yaşam tarzlarını masaya yatırmalı ve bebeğin gelişimini etkileyecek olan durumları gebelik süresi boyunca hayatlarından çıkarmalıdır.

Soru: Sigara, alkol, kafein gibi alışkanlıkları hamilelik öncesinde bırakmak gerekir mi? 

Sigaranın normal hayatta bile 7’den 70’e herkes için ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı göz önünde bulundurulduğunda bebek için oluşturacağı sorunların üzeri örtülemez. Bunun yanı sıra 1 yıl içerisinde sigara içen anne adaylarının içmeyenlere göre hamile kalma şansları daha düşüktür. Sigara yumurtaların kalitesini bozar ve yumurtanın döllenmesinde sorun oluşturur. Döllense bile yumurtanın rahme tutunması çok zordur.

Sigara kullanan anne adaylarında dış gebeliğin görülme olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden gebeliğe hazırlanan anne adayının ilk olarak bu alışkanlıktan kurtulmaları gerekir. Sigaranın zararları pek çok kişi tarafından bilinmesine rağmen içilmeye devam edilir fakat gebelik süresi boyunca kesinlikle bu alışkanlıktan vazgeçilmelidir.

Gebelige Hazırlık

Sigara nedeni ile anne adayının doğumu düşükle sonlanma oranı çok yüksektir. Sigaranın yanı sıra alkol kullanımı da kesinlikle en aza indirilmeli hatta yok edilmelidir. Alkol tüketiminin durdurulmadığı durumlarda gebelikte anomaliler ila karşılaşılabilir. Gebelik döneminde kafeinde kesinlikle tüketilmemeye çalışılmalıdır. Çay, kahve ve kolada kafeinin bol miktarda bulunduğu unutulmamalıdır.

Soru: Gebelik öncesinde beslenme alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? 

Şüphesiz ki gebelik öncesinde anne adaylarının dikkat etmeleri gereken en önemli unsur sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için bu unsur kesinlikle atlanmamalıdır. Çiftlerin sağlıklı ve düzenli beslenmesi yumurta ve sperm kalitesini de arttıracaktır ve döllenmeyi de olumlu yönde etkileyecektir. Hamilelikten önceki süre zarfında kesinlikle temel besin grupları eşit derecede alınmalıdır. İdeal ölçüler şunlardır:​

Protein 4 porsiyon
Süt ve Süt Ürünleri 4 porsiyon
Tahıl 4 porsiyon
Yeşil Sebze 4 porsiyon
Sebze ve Meyveler 4 porsiyon
C Vitaminli Meyveler 1 porsiyon

Soru: Hamilelik sırasında alınması zorunlu olan folik asit gebelik öncesinde de alınmalı mı? 

Gebelik sırasında folik asit kesinlikle alınmalıdır. Bunun nedeni ise folik asitin omurilik ve sinir sistemin için son derece faydalı olmasıdır. Gebelikten önceki süreçte günde 400 mg folik asit alınmalıdır.

Soru: Hamilelik öncesinde ilaç kullanılmasında dikkat edilmesi gereken kriterler var mıdır? 

Hamilelik öncesinde ya da döneminde kesinlikle reçete ya da reçetesiz satılan ilaçlar kullanılmadan önce araştırma yapılmalı ve gebeliğe etki edip etmediği araştırmalıdır.