Adet Görememe Amenore

Tıpta adı Amenore olan adet kesilmesinin doğal nedenleri arasında gebelik, menopoz ve emzirme yer alırken kötü nedenlerde ise Polikistik Over Sendromu, Troid fonksiyon bozukluğu ve prematür menopoz olarak meydana çıkar. Amenore belirtileri adetin kesilmesi, saçların dökülmesi, görmede bozukluk, göğüsten süt gelmesi, şiddetli baş ağrısı ve yüz bölgesinde tüylenme şeklinde belirti verir.

Tıp dilinde adı amenore olan adet görememe durumunun başlıca sebebi hamile kalmaktır. En az üç menstrüel periyodun olmamasına amenore denir.

Amenore Belirtileri Nelerdir?

  • Âdetin kesilmesi
  • Göğüsten süt gelmesi
  • Saçlarda dökülme
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Görmede bozukluk
  • Özellikle yüz bölgesinde tüylenme

Amenore Belirtileri

Amenore (Adet Yokluğu) Sebepleri Nelerdir?

Amenore’ye neden olan durumlar iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal nedenler arasında gebelik, menopoz ve emzirme yer alır. Fakat adet kesilmesinin altında yatan kötü nedenler ise Polikistik Over Sendromu, Troid fonksiyon bozukluğu ve prematür menopozdur. Buna ek olarak belirli bir tedavi sonucunda kullanılan ilaçlarda Amenore’ye neden olabilir.

Kişide ortaya çıkan aşırı stres, yapılan fazla egzersiz programları ve aşırı zayıf olmak da Amenore nedenlerindendir. Amenore sayesinde yapısal anormallikler de ortaya çıkarılabilir. Yapılan tetkikler sonucunda rahimde yaralanmanın ya da üreme organlarının olmaması gibi sorunlarda gözlemlenebilir. Bu durumda risk altında olan kişiler genellikle aynı sorunu kendi ailesinde yaşayanlar, düzensiz beslenenler ve ağır atletizm ile uğraşanlardır. Amenore olan bir hastanın infertilife ve osteoporoz gibi sorunlarla karşılaşması an meselesidir ve bu sonuçlar kaçınılmazdır.

Amenore Tedavisi

Amenore Testler ve Tanı:

Adet görememe nedeni ile doktora başvurduğunuz taktirde doktorunuz ilk olarak sorununuzun ne olduğunu anlamaya çalışacak ve daha sonra sizi fiziki olara muayene edecektir. Göğüs ve iç - dış genital bölgeler ultrason yardımı ile de kontrol edilebilir. Bu işlemlerin hemen ardından gebelik testleri, erkeklik hormon seviyesi ve tiroid fonksiyon testlerinin sonuçları hastadan istenir. Bunun yanı sıra ek olarak istenebilecek testler şunlardır:

  • Bilgisayarlı tomografi
  • Maynetik rezonans
  • Histeroskopi

Amenore (Adet Yokluğu) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet görememe yani amenore tedavisine başlanmadan önce altında yatan neden araştırılır ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Çok ciddi olmayan amenore durumlarında oral kontraseptifler kullanılarak adet döngüsü yeniden eski haline döndürülür. Bunun yanı sıra altta yatan neden tiroid fonksiyon bozukluğu ise bunun içinde tiroid hormonları düzenlenir.