Hamilelikte Maden Suyu ve Soda İçilir mi?

Soda ve maden suyu genellikle aynı iki içecek olarak düşünülüyor. Fakat bu iki içecek arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Soda, içme suyuna bikarbonat ve karbondioksit eklenerek elde ediliyor. Maden suyu ise tamamen doğal, yeraltı sularından elde ediliyor. İkisi arasında ortak özellik ise mide rahatlatıcı olmalarıdır.

Hamilelikte maden suyu içmenin bebeğe zarar verebileceği konusundaki fikirler yanlıştır. Maden suyu içeriğindeki mineraller sayesinde hamileler ve bebekler için faydalı bir içecektir. Anne adayları maden suyu tükettikleri zaman kalsiyum, magnezyum, selenyum, iyot ve flor gibi maddeleri vücutlarına almaya başlarlar.

hamilelikte maden suyu faydalari

Hamilelikte Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Hamilelik döneminde maden suyu içildiği zaman içeriğindeki sülfat sayesinde anne adaylarının midesi rahatlamaya başlar ve hazmı kolaylaşır. Magnezyum, krampları ve kas gerilmeleri hafifletir. Diş ve kemik sağlığı için de maden suyu içilebilmektedir.

gebelik donemi maden suyu icmek

Maden suyu tüketimi için uzman kişiler günde 1-2 bardaklık bir sınır koymuştur. Bu sebeple, hamilelik döneminde maden suyu tüketileceği zaman aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Tüketimi bu sınırda tuttuğunuz sürece kendiniz ya da bebeğiniz için sakıncalı herhangi bir meydana gelmeyecektir.

gebelik donemi soda icmek

Soda, yapay bir içecek olduğu için hamilelik döneminde pek fazla tavsiye edilmez. Ancak içilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Hamilelikte sodayı günde 1 bardak ile sınırlamanız yeterli olacaktır. Ayrıca renklendirici ve katkı maddesi içeren sodalardan da uzak durmalısınız.