Bebek İçin Mercimek Çorbası Tarifi

Ek gıdaya geçtiğinizde bebeğinizin için en besleyici çorbaları ve mamaları hazırlamak istediğinizi biliyoruz. Bu yüzden sizin için bebeklerin tadına doyamadığı ve severek yedikleri mercimek çorbası tarifini hazırladık. Az miktarda pişirerek taze olarak bebeğinize vermeniz, mercimeğin mucizevi faydalarından bebeğinizin maksimum düzeyde istifade etmesini sağlayacaktır. Hemen şimdi bu çorbayı yapmaya başlayın

Mercimek faydaları saymakla bitmeyen gıdalar arasında yer alıyor. Besin değerini minimum oranda kaybedecek şekilde pişirerek muhteşem lezzetler elde edebilirsiniz. Bebeğinizin de mercimeğin faydalarından istifade edebilmesi için bebeklere özel mercimek çorbası tarifimizi deneyebilirsiniz. Bu sayede hem besleyici hem lezzetli hem de sindirimi kolay bir çorba hazırlamayı da öğrenmiş olacaksınız. Ancak bebekler için mercimek çorbasında en önemli hususun mercimekleri çok iyi yıkamak olduğunu unutmayın!

kırmızı mercimek

Bebekler İçin Mercimek Çorbası Malzemeleri

  • 2 fincan kırmızı mercimek
  • 1 fincan irmik
  • 1 küçük boy havuç
  • 1 küçük boy patates
  • Yarım küçük soğan
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Bebekler İçin Mercimek Çorbası Yapılışı

Mercimekleri çok iyi yıkamalısınız. Ardından yarım saat sıcağa yakın ılık suda bekletin. Sonrasında süzerek yeniden yarım saat sıcağa yakın ılık suda bekletmeniz gerekiyor. Bunun nedeni mercimeğin gazını suya bırakmasını sağlamaktır. Bu sayede bebeğiniz mercimek çorbasını içtiğinde gaz problemi yaşamayacak. Eğer vaktiniz varsa aynı işlemi üçüncü kez tekrarlayın.

Mercimek Çorbası Tarifi

Havucu ve patatesi yıkayıp kabuklarını soyun. Küçük parçalar halinde doğrayın ve diğer malzemelerle birlikte tümünü düdüklüye koyarak bir buçuk bardak su ekleyin ve yaklaşık 20 dakika pişirin. Ardından bu karışımı blenderdan ya da mutfak robotundan geçirin. Son olarak karışıma zeytinyağını ekleyerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Eğer bebeğinizin ishal problemi varsa zeytinyağı eklemeyin.

Eğer çorba biraz katıya yakın kıvam aldıysa kaynak su ekleyerek karıştırın. Bebeğinize ilk ek gıda olarak mercimek çorbası başlamanız doğru olmaz. En az birkaç hafta ek gıda aldıktan sonra bu çorbayı vermeniz en doğru beslenme şekli olacaktır. Eğer mutlaka mercimek çorbası vermeniz gerekirse yukarıdaki tarifi aynı şekilde pişirin. Ancak blender ile karıştırmadan yukarıda kalan suyunu bebeğinize içirin. Diğer katı püre kıvamındaki malzemeleri bebeğinize vermezseniz bir sorun yaşamazsınız.

Mercimek Çorbası Bebeğimde Gaz Yapar mı?

Eğer 2-3 defa yıkayarak her seferinde yarım saat ılık suda bekletirseniz mercimeği gaz yapan maddelerden arındırmış olursunuz. Bu sayede rahatlıkla bebeğinize verebilirsiniz. 

Mercimek Çorbasının Bebeğime Faydası Nedir?

Mercimeğin içerisinde bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimi için son derece mühim olan demir, protein ve aynı zamanda fiber bulunur. Ayrıca bol miktarda mineral içeren mercimek B vitamini de içeriyor. Hazırlayacağınız mercimek çorbası ile bebeğiniz sadece bir öğünde bu çok önemli olan vitamin ve minerallerin tümünden faydalanabilecektir.