Her Anne Adayı Egzersiz Yapabilir mi?

Hamile olmanız egzersizden vazgeçmenize engel değil. Eğer doktorunuz egzersiz yapmanıza izin verirse mutlaka yapın. Çünkü bu basit hareketlere günde sadece 20 dakikanızı ayırmanız dahi, hem size hem de bebeğinize pek çok fayda sağlayacak. Sadece fizyolojik olarak değil psikolojik olarak da kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Denemeye değer!

Sağlıklı bir yaşam sürmenin önceliği düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Ancak anne adayları hamile olduklarını öğrenmeleriyle birlikte egzersiz yapmayı bir kenara bırakın, ayakta uzun süre kalmamaya, uzun süre yürümemeye, hatta neredeyse hiçbir hareketi yapmamaya başlıyor. Nedeni ise bebeklerine zarar verecekleri korkusu… Oysa aksine hareketsiz bir hamilelik bebek için zararlı olabiliyor.

hamilelikte egzersiz faydalari

Doktorunuza Mutlaka Danışmalısınız!

Akıllardaki ortak soru ise her anne adayı egzersiz yapabilir mi oluyor. Maalesef bu soruya “evet” yanıtını veremiyoruz. Çünkü eğer bebek gelişimi ile ilgili herhangi bir sorun yaşanıyorsa, düşük tehlikesi varsa ya da farklı bir problem varsa elbette anne adayları egzersiz yapmaktan kaçınmalı! Fakat sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşanıyorsa, her anne adayı egzersiz yapabilir. Bu konuda doğru kararı bir tek kişi verecektir; doktorunuz.

Gebelik dönemini ve bebeğinizin gelişimini sürekli kontrol altında tutan doktorunuz egzersiz yapıp yapmamanız gerektiği konusunda da size en doğru bilgiyi verecektir. Hatta egzersiz esnasında hangi hareketleri yapmanız gerektiği ve hangi hareketlerden de kaçınmanız gerektiği gibi konuları dahi doktorunuza danışabilirsiniz. Şayet hekiminiz size egzersiz yapmamanız gerektiğini söylerse, bu öneriye de harfiyen uymanız gerektiğini sakın unutmayın!

gebelikte egzersiz yapmak

Hamilelikte Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Aksine doktorunuz size egzersizi önerirse ve siz de bu öneriyi dikkate alarak düzenli bir şekilde egzersiz yaparsanız, bu hareketler size işte bu kazançları sağlayacak:

  • Kan dolaşımınız daha düzenli gerçekleşecek
  • Hamileliğinizin sonlarına doğru solunum sorunu yaşama riskiniz azalacak
  • Geceleri daha derin uyuyabileceksiniz, bu da bebeğinizin gelişimini destekleyecek
  • Almanız gerekenden daha fazla kilo almanızı zorlaştıracak
  • Kilo alsanız da kendinizi fit hissetmeye devam edeceksiniz
  • Daha pozitif düşünecek, daha az strese kapılacaksınız
  • Kendinize daha fazla güvenebileceksiniz

hamilelikte egsersiz yapilir mi

Hamilelik döneminde egzersiz yapmanın bebeklerin beyin gelişimini desteklediğine dair bazı tıbbi makaleler de yayınlandı. Ancak bu konuda incelenen olgu sayısı yeterli bulunmadığı için henüz böyle bir yargıya varmak için erken olduğu düşünülüyor. Kendinizi motive etmeye ihtiyacınız olursa, bu yargıyı doğru kabul edebilirsiniz. Bu bilgiyi doğru kabul etmenin faydası olur, zararı olmaz!

Son olarak bir hatırlatmada bulunalım; egzersizi düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Bu faydaları hissedebilmeniz için her gün belirli bir saatte egzersiz yapılması şart. Aksi halde egzersizler görevini yerine getiremez ve amacına ulaşamaz, bilginize…