Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum

“Bir sezaryen, hep sezaryen” kuralı doğru mu? Bu kural devletlerin toplumları normal doğuma sevk etmek için uyguladığı bir algı yönetimi mi? Yoksa daha önce sezaryen olmuş bir kadın sonrasında normal doğum yapabiliyor mu? Tıp dünyası bu konuda farklı görüşleri savunsa da aslında yaşananlar ve araştırmalar gerçeği gözler önüne seriyor.

Halk arasında bir defa sezaryen ile doğum yapan kadınların bir daha normal doğum yapamayacaklarına inanılır. Oysa şayet gerekli özellikler mevcutsa daha önce sezaryen ile doğum yapan kadınlar bir sonraki hamileliklerinde normal doğum yapabiliyor. Ancak elbette buna anne adayı karar veremez.

Eğer anne adayından normal doğum talebi gelirse, hekim gerekli muayene ve incelemeleri yaptıktan sonra anne adayının normal doğum yapıp yapamayacağına karar verir. Anne adayının da hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığını düşünerek hekimin verdiği bu karar riayet etmesi gerekir.

Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum

Her Anne Adayı İçin Sezaryen İhtimali Vardır

Daha önce normal doğum kararı hekim tarafından verilmiş olsa dahi son anda meydana gelen bazı değişimler veya koşullar sezaryeni kaçınılmaz kılabilir. Bu nedenle anne adayının hazırlıklarını yaparken sezaryen ihtimalini de mutlaka dikkate alması önerilir. Örneğin bebeğin kafasının doğum kanalından geçmesini güçleştirecek ya da önleyecek kadar büyük olması, bebeğin iri olması, doğum kanalına girerek bu kanalda sıkışması, doğum öncesinde bebeğin yan durması veya çapraz durması durumunda karar değişikliği yapılabilir ve sezaryen yöntemi ile doğum gerçekleştirilebilir.

Aslında çok uzun yıllardır tıp dünyasında da daha önce sezaryen yapılmış kadınların normal doğum yapmasının tehlikeli olacağı düşünülürdü. Ancak dünya genelinde yaşanan sürprizler bu durumun her zaman tehlike teşkil etmediğini gözler önüne serdi. Örneğin ilk bebeğini sezaryen doğum ile dünyaya getirmiş olan kadın ikinci hamileliğinde hastaneye giderken yolda normal doğum yaptı. Erken doğum vakalarında da çok sayıda kadın ikinci doğumunu normal doğum ile yaptı. Aynı örnek dünyanın pek çok ülkesinde defalarca yaşandı. Bu durum araştırmaları da beraberinde getirdi.

Sezaryen ve Normal Doğum

Yapılan araştırmalar neticesinde iki kaideye dikkat çekildi:

  • Daha önce rahimden tümör çıkarılması amacıyla ameliyat yapılması
  • Rahimde şekil bozukluğu olması

Bu iki husustan biri mevcutsa daha önce sezaryen ile doğum yapmış kadınların normal doğum yapmaması gerekiyor. Ancak bu iki husus söz konusu değilse gerekli inceleme ve muayenelerin ardından hekim tarafından normal doğum yapılabileceğine dair onay verilebiliyor. Ancak her ne şekilde olursa olsun, bu kişilerin doğumu hastanede yapması gerektiğinin de altı çiziliyor.

Bir Kadın Maksimum Kaç Defa Sezaryen ile Doğum Yapabilir?

Doğum Hakkinda Sorular

Özellikle ilk bebeğini dünyaya getirecek olan ve doğum yöntemi seçimi yapmaya çalışan anne adaylarının en çok merak ettiği husus, kaç defa sezaryen ile doğum yapabilecekleri oluyor. Tıp literatürüne göre bir kadın en fazla 2, maksimum 3 defa sezaryen ile doğum yapmalıdır. Ancak dünya genelinde yaşanan bazı örnekler çok daha fazla sayıda sezaryen yapılabildiği yönünde… Elbette bu durum tehlike oluşmuyor anlamına gelmez. Ancak farklı bir ülkede bir kadının tümü sezaryenle toplam 7 bebek dünyaya getirdiği bilinir. Ülkemizde de Erzurum’da bir kadının 5 bebeğini de sezaryen ile dünyaya getirdiği bilinir.