Bebek Suyunun Fazla Olması

Polihidramnios ya da hidramnios, amniyon sıvısının fazla olması durumuna verilen isimlerdir. Bu durum ile karşılaşan anne adaylarında karın bölgesinde şişkinlik ve gerginlik meydana gelir. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan sıvı fazlalığının saptanması sonrasında ultrason ile tarama yapılarak nedenleri öğrenilmelidir. Hastalığın enjektör ya da ilaç ile tedavi yöntemleri bulunur.

Tıpta Polihidramnios ya da hidramnios adı verilen durumlar, rahim içerisinde bebeğin içinde yer aldığı amnion sıvısının fazla olmasıdır. Gebeliklerin yaklaşık % 1-2’sinde bu durum meydana gelir. Sıvının fazla olması durumu, ultrason yardımı ile kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Bebek Suyunun Fazla Olması

Amniyon Sıvısı Normalde Ne Kadar Olmalıdır?

Normal şartlarda amniyotik sıvının miktarı 16. haftada 200 ml olurken 28. haftada 1000 ml’e kadar ulaşır. 36. haftada 900 ml olan sıvı 40. haftada daha da azalarak 800 ml olur. Suyun bu değerlerin üzerine çıkması sonucunda anne adayının karnında gerginlik ve şişkinlik meydana gelir. Bazı durumlarda nefes darlığı yaşanabilir ve karında rahatsızlık da görülebilir.

Sıvının Fazla Olmasının Nedeni Nedir?

Amniyon sıvısının fazla olmasının nedenleri arasında pek çok farklı durum yer alır. Bunların başında ise anne adayında şeker hastalığı olması, fetüsün yutmasını engelleyen anormal durumların meydana gelmesi, solunum yolu, sindirim sistemi ve solunum yolu anomalileri, doğumsal kalp hastalıkları, ikiz gebelik, iskelet ve torasik anomalileri, fetusta enfeksiyon ve fetal anemi yer alır.

Amniyon Sıvısının fazla olması

Polihidramniyos Tanısı Konulduktan Sonra Yapılması Gerekenler

Gebelikte Polihidramniyos tanısı konulan hastalara ilk olarak dikkatli bir ultrason kontrolü yapılmalıdır. Bu taramada, fetusta göğüs içerisinde ya da karın bölgesindeki organlarda herhangi bir anomali durumu olup olmadığına bakılmalıdır. Beyin anomalisinin olup olmadığına bakılması da çok önemlidir. İkici adımda ise anne adayında diyabet hastalığının varlığı araştırılır. Bunun için kan şekeri takibi yapılır.

Polihidramniyos’tan Dolayı Meydana Gelen Riskler Nelerdir?

Polihidramniyos nedir

Bu durum ile karşı karşıya kalan anne adaylarında aşırı gerilmeye bağlı olarak erken doğum ağrıları ve su kesesinin açılması sorunu meydana gelebilir. Suyun aniden boşalması sonrasında kordonda sarkma ya da plesanta ayrılması olabilir. Erken doğum nedeni ile bebeklerin ölün oranı ise % 10 ve % 30 arasında değişim gösterir. Polihidramniyos nedeni ile bebeğin ters duruşa geçme riskinden dolayı sezaryen doğumlar gerçekleşebilir. Sıvının aşırı olmasından dolayı anne adayında nefes darlığı ve bacaklarda aşırı ödem oluşması gerçekleşebilir.

Polihidramniyos Tedavi Yöntemleri

Polihidramniyos tedavisinde çok sıklıkla başvurulmasa da bazı durumlarda sıvının enjektör ile çekilerek azaltılması sağlanabilir. Bunun yanı sıra ilaç yardımı ile de amniyon sıvısı azaltılabilir.