Spinal Anestezi Nedir?

Doğuma günler kala anne adayları hangi anestezi yöntemini tercih etmeleri gerektiği konusunda büyük kararsızlıklar yaşayabilir. Sezaryen ile doğum yapılacaksa 3 anestezi seçeneği karşınıza çıkar. Bunlar genel anestezi, epidural anestezi ve spinal anestezidir. Spinal anestezi diğerlerinden daha yeni bir yöntem olduğundan anne adayları pek bilgi sahibi değil. Bu yüzden sizlere spinal anesteziyi her yönüyle aktarıyoruz.

Spinal anestezi doğumun sezaryen ile yapılacağı durumlarda, anne adayının ağrı ve acı hissetmemesi için uygulanan bir anestezi yöntemidir. Spinal anestezide hastanın bilinci yerindedir. Sadece belini ve bacaklarını anestezinin etkisi geçene dek hissetmez. Bu sayede acı da hissedilmez. Güvenli bir anestezi yöntemidir çünkü bebeğe hiçbir şekilde ilaç ulaşmaz ve dolayısıyla bebeğe herhangi bir zarar vermez. Ancak sezaryen öncesinde hangi anestezi yönteminin kullanılacağına anne adayının değil anestezi doktoru ile kadın doğum doktorunun birlikte karar vermesi çok daha doğru olacaktır.

Spinal Anestezi Nasıl Yapılır?

Spinal Anestezi Nasıl Yapılır?

Anne adayı oturma pozisyonunu alır ya da yan yatar. Anne adayının hangi pozisyonda olacağına anestezi doktoru karar verir. Bel bölgesi temizlenir ve dezenfekte edilir. Çok ince bir iğne ile belden omuriliğe ulaşılır. Omurilik bölgesine anestezi ilacı verilir. Sadece birkaç dakika içerisinde ilaç etkisini tamamen gösterir ve bacaklarda önce karıncalanma ve hemen ardından uyuşma oluşur. 

 

Spinal Anestezi Videosu İzle (Animasyon)

Spinal anestezi hastaya nasıl uygulanıyor merak ediyorsanız aşağıda bulunan spinal anestezi uygulanış videosunu izleyebilirsiniz. Video animasyon olduğu için tüm hamile bayanlarda korkmadan, gönül rahatlığıyla izleyebilirler.

Spinal Anestezi Epidural Anestezi Arasındaki Fark

Hem spinal anestezide hem de epidural anestezi de vücudun bel bölgesinden omuriliğe ilaç verilerek belden aşağısı uyuşturulur. Spinal anestezinin farkı ilacın omuriliği çevreleyen dura zarını da geçerek daha iç kısma veriliyor olmasıdır. Epidural anestezide ise ilaç zarı geçmeden dış kısma enjekte edilir. İlacın etkisini gösterme süresi de farklıdır. Spinal anestezide uyuşma hemen başlar ve ilacın etkisi de kısa sürer. Fakat epidural anestezide 15 – 20 dakika sonra ilaç etkisini gösterir ve etki daha uzun sürer.

Spinal Anestezi Acı Verir mi?

Spinal anestezi işlemi esnasında sadece bele iğne batırılması sırasında çok hafif bir acı hissedilir. Bu acı kalçadan ya da koldan yapılan iğne enjektesi esnasında hissedilen acı kadardır. İlacın enjekte edilmesinden sonra iğne çıkarılır ve başka herhangi bir acı hissedilmez. Spinal anestezide uyuşma hemen başladığı için doğum sancıları dahi hissedilmemeye başlanır.

Spinal Anestezi Nasıl Yapılır?

Spinal Anestezi Avantaj ve Dezavantajları

Spinal anestezinin avantajı omurilik bölgesine ilaç verilmesinden sonra belin hemen kapatılmasıdır. Yeniden ilaç verilemeyeceği için epidural anestezi yönteminde olduğu gibi omuriliğe katater yani çok ince bir boru yerleştirilmez. Ayrıca ilacın etkisi hemen başlar.

Bu yöntemin dezavantajı ise baş ağrısı oluşma riskinin epidural anesteziye göre daha fazla olmasıdır. Normal doğumda uygulanamıyor olması, sadece sezaryen ile doğumda kullanılabilmesi de spinal anestezinin dezavantajları arasında yer alır.