İÇERİK KATEGORİLERİ

Hamilelikte 6. Ay

İki kişi olduğunuzu hissetmeye başladığınız evredesiniz. Kendinizi garip hissedebilirsiniz. Duygularınızın yoğun olduğu bir dönem içerisine girersiniz. Bebeğin büyümesi hızlı şekilde sürer. Bebeğin boyu 4- 6 mm’ye ulaşmıştır. Vajina ultrasonla kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bebeğin, kol ve bacak kısımları belirginleşmeye başlar. Beyinin gelişmesi de bu haftada başlar.

Hamileliğin Keyfini Sürme Vakti Nihayet Geldi!

Gebelikten kaynaklanan pek çok sıkıntı yaşadınız. Ancak artık bu sıkıntıların büyük bir bölümü sona eriyor. Hamileliğinizin altıncı ayına girmenizde beraber gebeliğin keyfini de sürmeye başlayacaksınız. Elbette ufak tefek sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak bunlar günlük yaşamınızı etkileyecek düzeyde olmayacak. Peki, ya bebeğiniz? Hamileliğin altıncı ayında neler olur sorusunu kendinizden ziyade bebeğiniz için sorduğunuzu biliyoruz. İşte anne adayı için sürprizlerle dolu olan altıncı ay!

Hamileliğin 21. Haftası

Hamileliğin 21. Haftası

Bebeğinizin ağırlığı 350 gram ve boyu da 27 cm oldu. Bu haftadan itibaren bebeğin boyundaki uzama yavaşlar. Çünkü bebek kilo almaya ve organlarının gelişimini sürdürmeye başlayacaktır. Kilosunda artış olmasına karşın boyunun uzamasının yavaşlaması konusunda endişe etmeyin. Bu hafta bebeğiniz dizlerini hafifçe kırarak oturma pozisyonuna yakın bir pozisyon almaya başlar. Bebeğin saçları belirginleşir, kaş ve kirpikleri de yavaş yavaş belli olmaya başlar.

Hamileliğin 22. Haftası

Ara ara uyumaya başlayan bebeğiniz uyandığında hareketleri ile size bunu belli eder. Bu tür aktiviteler dikkate alınarak hamileliğin altıncı ayında bebekle anne arasındaki iletişimin daha da kuvvetlendiğini söylemek mümkündür. Bebeğinizin boyu 28 - 30 cm olurken ağırlığı da artık 430 grama ulaşıyor. Kaş ve kirpikleri artık tamamen oluştu, burnu belirginleşti ve parmak izleri de tamamen oluştu. Gözleri de tamamen oluştu ancak renk pigmentleri henüz yok.

Hamileliğin 23. Haftası

Hamileliğin 23. Haftası

29 cm uzunluğunda, 500 gram ağırlığında bir bebeğe sahipsiniz. Bu hafta orta kulak kemikleri sertleşiyor. Pankreas bezi de büyük bir gelişim sergiler. Bebeğiniz artık seslere karşı daha hassas çünkü kulakları şu anda sizin damarlarınızdan akan kanın sesini dahi duyabiliyor. Dışarıdan gelen seslere ani tepkiler vermesinin neden de bu… Ayrıca bu hafta bebeğinizin ciğerlerindeki kan damarları da hızla gelişir. 

Hamileliğin 24. Haftası

Bebeğiniz boyu sadece 1 cm uzuyor ve 30 cm oluyor. Ağırlığı da 600 grama ulaşıyor. Bu hafta bebeğinizin akciğerleri olması gereken forma kavuşmaya başlar ve akciğerlerdeki bu gelişim doğum gününe dek sürecektir. Deri altı yağları da arttığı için bebeğiniz artık vücut ısısını daha kolay şekilde ayarlayabiliyor. Size bir de iyi haber verelim. Hamileliğin 24. haftasından önce düşük olması durumunda bebeklerin yaşama şansı çok az. Çünkü akciğerler bu haftada gelişmeye başlıyor. Ancak bu haftadan itibaren düşük yapsanız dahi bebeğinizin yaşama şansı yüksek. Çünkü artık nefes alıp vermesini sağlayacak akciğerlerinin büyük bir bölümü oluştu.

Hamileliğin 24. Haftası

Hamileliğin Altıncı Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar önceki dönemlerde yaşanan şikayetlerin büyük bölümü ortadan kalkmış olsa da hamileliğin beraberinde getirdiği yeni sıkıntılar ile tanışabilirsiniz. Bunların ilki cilt problemleridir. Cildinizde özellikle karın ve göğüs bölgesinde çatlaklar oluşmaya başlamış olabilir. Bu durumda her gün cildinize uygun bir nemlendirici kullanmanız gerekiyor. Cilt temizliğinize bu ay içerisinde maksimum derecede önem verin.

Varis problemi bu ay kendini gösterebilir. Mutlaka her anne adayında varis oluşacak diye bir kaide yok. Fakat geçici de olsa pek çok anne adayı bu problemi yaşayabiliyor. Artık topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Düz ve rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. Bu durum varis sorununuzun hızla ilerlemesini de önleyecektir. Bir diğer önerimiz de uzandığınızda bacaklarınızın biraz daha yukarıda olmasıdır. Kan dolaşımı açısından bu pozisyon sizi rahatlatabilir.

Hamilelikte 6. Ay

Hamileliğin altıncı ayında beslenme düzeniniz yeniden eski formuna kavuşacaktır. Geçtiğimiz ay iştahınız birden açılmıştı. Ancak artık düzenli bir yemek yeme veya atıştırma programını yeniden uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde su tüketimine maksimum hassasiyet göstermeniz şart! Kendinizi daha dinç hissettiğiniz için egzersizlerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Altıncı ayda bebeğiniz daha çok kafası aşağıya gelecek şekilde duracak, bu durum sık idrara çıkma isteğine neden olacaktır. Göğüs uçlarınız artık çok daha koyu olacak. Tırnaklarınız daha hızlı uzayacak.

Gelelim sürprizlere… Hamilelik her zaman sıkıntı getirecek değil! Saçlarınız birden gürleşti mi? Aslında saçlarınız gürleşmedi sadece daha az saç teliniz dökülüyor. İnsanlar günde 100’e yakın saç telini kaybeden ancak hamilelikte bu rakam oldukça azalıyor. Haliyle saçlarınız birden gürleşiyor.

Cildiniz de birden parlaklaştı. Gebelik öncesi böyle bir duru cilde sahip olmak için neler kullanmadınız ki… Sonuç pek parlak olmadı ama şimdi, 6 aylık hamile iken aynada gördüğünüz bu mükemmel cilt hamileliğin size hediyesi, tadını çıkarın!


<< Önceki Ay Sonraki Ay >>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR