İÇERİK KATEGORİLERİ

Hamilelikte 5. Ay

Gebeliğin 5.haftası kendinize daha dikkatli bakmalı ve stresten uzak durmalısınız. Göğüslerin büyümesiyle beraber, göğüs uçları da koyulaşır. Ultrasonla gebelik kesesi görülerek, mercimek tanesi kadar olan bebeğin belirmesi başlar. Kalbi, beyni ve omurgası oluşmaya şekil alır. Doktorunuz, düşük riskine karşı cinsel ilişkiyi bir dönem yasaklayabilir.

Karnınız Artık Daha Belirgin!

Hamile bir kadın görünümüne ne zaman kavuşacağınızı merak ediyordunuz, işte o vakit geldi. Bu ay karnınız hızla büyümeye başlayacak ve kıyafetlerinizin içine haliyle sığamayacaksınız. Ancak halen karnınız çok belirgin değilse endişelenmeyin, bu durum tamamen kişisel bir farklılıktan ibaret. Hamileliğinizin bu ayında özellikle karın bölgenize nemlendirici kremler sürmeye başlamanızı öneririz. Çünkü hamilelik dönemi çatlakları bu ay oluşmaya başlıyor. Yaşayacağınız tek değişiklik bu mu, elbette hayır. İşte hamileliğin beşinci ayında neler olur sorusunun yanıtları…

Hamileliğin 17. Haftası

Hamileliğin 17. Haftası

Bu haftaya kadar bebeğinizin iskeleti yumuşak kıkırdak doku şeklindeydi. Ancak bu hafta artık kemiğe dönüşmeye başlıyor. Ayrıca göbek kordonu da kalınlaşıp daha güçlü hale geliyor. Bebeğinizin boyu 13 cm, ağırlığı 140 gram oldu. Bu haftadan itibaren bebeğiniz hızla kilo almaya başlayacak. Çünkü deri altında yağ depolama fonksiyonu devreye girecek. Kulakları daha güçlü çalışmaya başladığı için dışarıdaki sesleri artık duymaya başlayacak. Her ne kadar siz hissetmeseniz de yüksek seslere hareket ederek tepki verebilir.

Hamileliğin 18. Haftası

Bebeğinizin ağırlığı 200 gram, boyu da 14 cm oldu. Bu hafta bebeğinizin el ve ayak parmaklarında eklem izleri oluşmaya başlıyor. Erkek bebeklerde prostat bezi de oluşmaya başlar. Bu hafta “mekonyum” adı verilen bebeğin ilk dışkısı bağırsaklarında birikmeye başlar. Bu dışkıyı bebek doğumdan sonra atacak. Hamileliğin beşinci ayında bebek artık hıçkırmaya ve daha sağlam tekmeler atmaya başlar. Çoğu anne adayı bu hafta bebeğinin hareketlerini az da olsa hissedebilir.

Hamileliğin 19. Haftası

Hamileliğin 19. Haftası

Bir haftada bebeğiniz bir hayli büyüdü. Ağırlığı 250 grama ulaşırken boyu da 15 cm’ye ulaştı. Geçtiğimiz haftalarda bebeğinizin cildinde lanugo adı verilen tüyler oluşmuştu. Bu hafta o tüylere "verniks kazeoza” adı verilen kaygan bir madde ekleniyor. Bu madde son derece mühim çünkü bebeğin içinde bulunduğu sudan cildini koruma görevini üstleniyor. Bebeğin 9 ay boyunca suyun içinde buruşmamasını sağlayan işte bu önemli madde! Eğer bebek kız ise bu hafta primitif yumurta hücreleri oluşmaya başlar. Bu arada halk arasında bebeğin eşi adı verilen plesenta artık bebeğin beslenmesine yardımcı olmaya başladı.

Hamileliğin 20. Haftası

Bu hafta artık hamileliğinizin yarısını tamamladığınız hafta oluyor. Bebeğiniz 300 gram ağırlığına ve 25 cm uzunluğuna ulaşırken siz de gebeliğin ilk yarısını tamamlamanın keyfini sürebilirsiniz. Bebeğiniz saçları artık uzamaya başlıyor. Kız bebeklerde uterus (rahim) oluşuyor. Bebeğiniz yutkunma egzersizlerini bu hafta oldukça sıklaştıracak. Hamileliğin ikinci yarısında gelişimini daha hızlı sürdürecek.

Hamileliğin 20. Haftası

Hamileliğin Beşinci Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ay en çok dikkat etmeniz gereken husus dengeniz olacak. Karnınız hızla büyüyeceği ve birden 2-3 kilo alabileceğiniz için dengenizi sağlamakta güçlük çekebilirsiniz. Özellikle yataktan kalkmadan önce oturur pozisyona geçip birkaç dakika beklemenizi ve yürürken düşmemek için dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Beşinci ayda göz kuruluğu yaşayabilirsiniz. Bu durumda göz damlası kullanmanızda (doktorunuza danışarak) bir sakınca yok. Daha fazla rüya görmeye başlayacaksınız. Bu rüyaların bir bölümü kabus niteliğinde olabilir. Bu durum bilinçaltınızdaki bazı korkulardan kaynaklanıyor. Bu yüzden çok fazla üzerinde durmanıza gerek olmayacak. Bu korkuları istisnasız her anne adayının yaşadığını hatırlatalım.

Egzersizler bu ay sizi fazlasıyla yorabilir. Kendinizi daha yorgun ve daha isteksiz hissedebilirsiniz. Tüm bunların hormonal değişimlerden kaynaklanıyor olması içinizi rahatlatacaktır. Ancak yine de kısa süreli yürüyüşler yapmaya özen göstermenizde fayda var. Şayet egzersizi keserseniz, bir sonraki ay hem fazla kilo alabilir hem de kendinizi daha bitkin hissedebilirsiniz. Hamileliğin beşinci ayında beslenme düzeniniz bir ölçü değişecektir. Çünkü iştahınız belirgin bir şekilde açılacak. Doğru gıdalar tüketmeniz ve bol su içmeniz durumunda iştah açılmasında da herhangi bir sakınca yok! Bu ay bebeğin beyin gelişimi açısından çok önemli olduğu için omega 3 içeren gıdalara ağırlık vererek bebeğinizin beyin gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Biraz da bu ay içerisinde yaşama olasılığınızın bulunduğu sıkıntılardan bahsedelim. Bacaklarınıza giren kramplar nedeniyle uykuya rahatlıkla dalamayabilirsiniz. Belki de hayatınızda ilk defa horlamaya başlayacaksınız. Midenizde ekşime, hazımsızlık ve ağrılar oluşabilir. Geceleri sıcak basması nedeniyle defalarca uyanabilirsiniz. Ancak bunların hiç biri katlanılmaz sıkıntılar değil! Büyük bir mucize gerçekleşiyor, yaşanan tüm sıkıntılar buna değmez mi?

Hamileliğin Beşinci Ayında Yapılan Testler

Şayet geçtiğimiz ay üçlü tarama testini yaptırmadıysanız bu ay yaptırmanız şart demektir. Bu ay içerisinde bir de dörtlü tarama testi yapılması gerekiyor. Kontrollerinize zaten gidiyorsunuz. Şayet doktorunuz şüpheli bir duruma rastlarsa sizden tam kan sayımı gibi ekstra testler isteyebilir. Size bildirilen tarihleri aksatmadan tüm testleri mutlaka yaptırın!


<< Önceki Ay Sonraki Ay >>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR