Tüp Bebek Uygulamalarında Tüplerin Açık Olması Gerekli midir?

Tüp bebek uygulamasında tüplerin açık olmasına gerek yoktur. Toplanan yumurtalarla spermle döllenme sağlanır. Yumurtalar, vajinal yolla ultrosonografi eşliğinde toplanması sağlanır. Tubaların açık olmasının bu sebeple önemi olmaz. Tuba içerisinde sıvı birikimi varsa bu sıvının rahim içine akışı sonucu embriyo tutulması engellenir. Engellemenin kesilmesi için tuba çıkarılır ya da uterusla bağlantı kesilir.

Tüp bebek tedavisinde en sık rastlanılan sorunlardan biri de tüplerin tıkalı yani kapalı olmasıdır. Tüplerin kapalı olması nedeniyle yumurtalıkta oluşan yumurta hücresi rahim içerisine ulaşamaz ve gebelik gerçekleşmez. Tüplerin açılması durumunda ancak yumurta rahme ulaşabilir ve olumlu sonuç alınır. Tüp bebek tedavisinde yapılan incelemeler sonuncunda kapalı tüpler olduğu tespit edildiyse ilk aşama olarak tüplerin açılması için çaba gösterilir.

Tüplerin Tıkalı Olması

Her iki tüpün tıkalı olması:

Her iki tüpün kapalı olması sorunu kesinleşmiş ise normal yollardan gebe kalınması mümkün değildir.

Tüplerin Tıkalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tedaviye başlanmadan önce tüplerde sorun olduğundan şüpheleniliyorsa emin olmak için laparoskopi ameliyatı yapılır. Bu ameliyat ile karın içerisine kamera ile bakılır. Bu sayede rahim filminde detaylı şekilde görülmeyen kapalı tüpler bu şekilde daha iyi ve net görülür.

Tüplerin kapalı olmasının nedenleri:

  • Önceden geçirilmiş olan rahim ya da etrafındaki organları kapsayan enfeksiyon
  • Spetik abortus
  • Endometriozis
  • Dış gebelik ameliyatı
  • Tüpleri kendi isteği ile bağlatma ameliyatı