İÇERİK KATEGORİLERİ

Hamilelikte 7. Ay

Sabah bulantıları bu dönemde çoğu gebe kadında görülmeye devam eder. Ruh değişiklikleri ve uyku halleri düzensizleşir. Bebeğin boyu 1 cm’ye ulaşmıştır. Gözler hafif belirir. Kulakları ve ağız kısmı şekil almaya başlar. Kalp atışlarının daha iyi hissedersiniz. Bebeğinizin hareketlerini henüz hissedemezsiniz. Karaciğerleri alyuvar üretimine geçmiştir.

Bu Ay Egzersizler Çok Önemli!

Anne karnında olan bebeğin en ayrıntılı şekilde incelenebildiği ay hamileliğin yedinci ayıdır. Bu ay egzersizlere ağırlık vermelisiniz. Böylece gebeliğinizin son iki ayını çok daha rahat bir şekilde geçirebileceksiniz. Yavaş yavaş bebeğinizi kucağınıza almanın hayallerine kapıldığınızı biliyoruz. Bu dönemde bebeğiniz ile bol bol iletişim kurun. Karnınıza elinizi koyarak onunla konuşun. Ayrıca klasik müzik dinletmek de harika bir yöntem! Bebeklerin en çok Vivaldi’nin eserlerinden hoşlandığı bilimsel olarak kanıtlandı, aklınızda bulunsun. Şimdi hep birlikte, hamileliğin yedinci ayında neler olur sorusunun yanıtına geçelim!

Hamileliğin 25. Haftası

Hamileliğin 25. Haftası

Kilosu 650 gram, boyu da 34 cm olan bebeğinizin “vertebra” adı verilen omurilik kemikleri, eklemleri ile beraber şekillenmeye başladı. Artık akciğerlerindeki kan damarları genişledi. Akciğerlerdeki en önemli gelişim böylelikle tamamlanmış oldu. Geriye kalan gelişim diğer haftalarda sürecek. Bir diğer önemli gelişim de burunlarda yaşanıyor. Bebeklerin bu hafta içerisinde kapalı olan burun delikleri açılıyor.

Hamileliğin 26. Haftası

Bebeğinizin saçları artık kafa derisini kapladı. Boyu 35 cm olan bebeğinizin ağırlığı 760 gram oldu. Bu hafta akciğerler için önemli çünkü ciğerlerdeki hava kesecikleri oluşmaya başlıyor. Akciğerlerden salgılanan “sülfaktan” adı verilen madde hava keseciklerini kaplayacak ve bebeğin solunumuna yardımcı olacak. Bu hafta bebeğin cildinde daha önce oluşmuş olan yağ ve ter bezleri aktif hale geliyor. Artık bebeğiniz aydınlık ve karanlığı ayırt edebilir. Işık rahminize kadar ulaşarak bebeğinizin çok ince olan cildine ulaşabiliyor.

Hamileliğin 27. Haftası

Hamileliğin 27. Haftası

Artık bebeğiniz 1 kg olmaya çok yaklaştı. 27. haftada bebeğinizin ağırlığı 875 gram, boyu da 37 cm oluyor. Bu hafta son trimester dönemine giriyorsunuz. Yani bebeğin doğumdan önceki son 3 ayına başlıyorsunuz. Gözün retina adı verilen tabakası bu hafta gelişiyor. Bu tabaka ışığın algılanmasını ve beyne iletilmesini sağlıyor. Beyin ve akciğerler ise gelişimlerini hızla sürdürmeye devam ediyor. Özellikle bu hafta bebeğinize klasik müzik dinletmeyi unutmayın!

Hamileliğin 28. Haftası

Ve artık bebeğiniz tam 1 kg! Boyu da 37 cm’ye ulaştı. Hamileliğin yedinci ayında bebek çok fazla uzamaz ancak ağırlığı hızla artar. Önceki aylarda oluşan dokular artık organ şeklini neredeyse tamamen almaya başlamıştır. Yağ dokuları da arttığı için bebeğiniz kilo alır. Bu hafta saçlar uzamaya devam ederken kaş ve kirpikler artık son şeklini alır. Akciğerler oluşumunu sürdürür ancak bu hafta bebeğiniz dünyaya gelse dahi artık nefes alıp verebilir. Solunum için gerekli oluşum bu haftada mevcut oluyor. Beyninde ise milyarlarca sinir hücresi oluşuyor. Bu arada, artık bebeğiniz sizin sesinizi tanıyabilir ve diğer seslerden ayırt edebilir.

Hamileliğin 28. Haftası

Hamileliğin Yedinci Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ay sizin için biraz zor geçebilir. Çünkü artık bel ağrılarınız başladı. Hafif eklem ağrıları da yaşayabilirsiniz. Egzersizlerin önemini işte bu ay çok daha iyi anlayacaksınız. Çünkü egzersiz yapmadıysanız fazla kilo almış olma ihtimalinizi çok yüksek. Bu durum kaslarınıza ev eklemlerinize çok fazla yük binmesi anlamına geliyor. Haliyle hafif ağrılarla atlatabileceğiniz bu dönemde egzersiz yapmadıysanız ağrılarınız günlük yaşamınızı etkileyecek düzeye ilerleyebiliyor. Sıklıkla sıcağa yakın, ılık banyo yapmak sizi bir nebze de olsa rahatlatacaktır.

Elbette hamileliğin yedinci ayında beslenme diğer aylarda olduğu kadar önemli. Günde 3 adet ceviz, 3 adet badem tüketerek bebeğinizin bu hızlı gelişimine siz de katkıda bulunabilirsiniz. Bol su tüketimine özen göstermeyi imal etmeyin. Kokulara karşı eskisi kadar hassas olmadığınız için sağlığınıza büyük faydalar yapan gıdaları rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bu ay tansiyonunuzla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Hamileliğin ilk aylarında düşen tansiyon, son aylarında da yükselir. Bacaklarınıza kramplar girebilir. Kramplar maalesef doğuma dek sizi yalnız bırakmayacak. Sıcak kompres krampın etkisini hızla yok eder.

hamilelikte 7. ay

Bu ay doktorunuzu 2 haftada bir ziyaret etmeniz gerekecek. Çünkü artık kontroller sıklaştı. Hamileliğinizin 36. Haftasından itibaren her hafta hatta belki haftada 2 defa kontrole gitmeniz gerekecek. Eviniz ile doktorunuzun muayenehanesi arasında mekik dokumaya şimdiden kendinizi alıştırın. Her gittiğinizde güzel haberler aldığınız için bu durum size sıkıntı yaratmayacaktır.

Hamileliğinizin 7. Ayında Yapılması Gereken Testler

Bu ay halk arasında şeker yükleme testi olarak adlandırılan 50 gram glukoz yükleme testi yapılıyor. Doktorunuz bu testi 24-28 haftalar arasında herhangi bir gün yapabilir. Sonuç 140’tan yüksek olursa 100 gram OGTT testi yaptırmanız lazım.

Anne ile baba arasında kan uyuşmazlığı daha önceden tespit edilmiş ise 28.hafta içerisinde IDC testi yapılır. Sonucun negatif çıkması, bebeğin bu durumdan etkilenmediğini gösterir. Kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Ancak sonuç pozitif ise ileri tetkiklere geçilerek bu durum hekim tarafından mercek altına alınır.


<< Önceki Ay Sonraki Ay >>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR