Hamilelikte 7. Ay

Sabah bulantıları bu dönemde çoğu gebe kadında görülmeye devam eder. Ruh değişiklikleri ve uyku halleri düzensizleşir. Bebeğin boyu 1 cm’ye ulaşmıştır. Gözler hafif belirir. Kulakları ve ağız kısmı şekil almaya başlar. Kalp atışlarının daha iyi hissedersiniz. Bebeğinizin hareketlerini henüz hissedemezsiniz. Karaciğerleri alyuvar üretimine geçmiştir.

Bu Ay Egzersizler Çok Önemli!

Anne karnında olan bebeğin en ayrıntılı şekilde incelenebildiği ay hamileliğin yedinci ayıdır. Bu ay egzersizlere ağırlık vermelisiniz. Böylece gebeliğinizin son iki ayını çok daha rahat bir şekilde geçirebileceksiniz. Yavaş yavaş bebeğinizi kucağınıza almanın hayallerine kapıldığınızı biliyoruz. Bu dönemde bebeğiniz ile bol bol iletişim kurun. Karnınıza elinizi koyarak onunla konuşun. Ayrıca klasik müzik dinletmek de harika bir yöntem! Bebeklerin en çok Vivaldi’nin eserlerinden hoşlandığı bilimsel olarak kanıtlandı, aklınızda bulunsun. Şimdi hep birlikte, hamileliğin yedinci ayında neler olur sorusunun yanıtına geçelim!

Hamileliğin 28. Haftası

Ve artık bebeğiniz tam 1 kg! Boyu da 37 cm’ye ulaştı. Hamileliğin yedinci ayında bebek çok fazla uzamaz ancak ağırlığı hızla artar. Önceki aylarda oluşan dokular artık organ şeklini neredeyse tamamen almaya başlamıştır. Yağ dokuları da arttığı için bebeğiniz kilo alır. Bu hafta saçlar uzamaya devam ederken kaş ve kirpikler artık son şeklini alır. Akciğerler oluşumunu sürdürür ancak bu hafta bebeğiniz dünyaya gelse dahi artık nefes alıp verebilir. Solunum için gerekli oluşum bu haftada mevcut oluyor. Beyninde ise milyarlarca sinir hücresi oluşuyor. Bu arada, artık bebeğiniz sizin sesinizi tanıyabilir ve diğer seslerden ayırt edebilir.

Hamileliğin 28. Haftası

Hamileliğin 29. Haftası

29 hafta gebelikte bebeğinizin hareketleri normale göre artabilir veya azalabilir. Hareket eksikliği durumunda doktora başvurmalısınız. Bu dönemde bebeğin kasları, ciğerleri ve beyin hücreleri gelişir. Ultrason cinsiyeti belirlemede daha net olabilir, ancak yanılma olasılığı vardır. Bebek genellikle baş aşağı pozisyonda yer alır. Annede sırt, bel ağrıları, mide yanması gibi şikayetler artabilir. Sağlıklı beslenme, su tüketimi ve doktor önerilerine uyum önemlidir. Hamilelikte kilo artışı 8-10 kilo aralığında normal kabul edilir.

Hamileliğin 30. Haftası

Bu hafta bebeğinizin boyu 1 cm daha uzayarak 40 cm’ye ulaşıyor. Ağırlığı da 1300 gram oldu. Bu hafta görme duyusu bir hayli gelişecek. Ancak bebeklerin görme duyusunun gelişimi doğduktan sonra da devam ediyor. Örneğin yeni doğduklarında yalnızca gözlerine yakın cisimleri görebiliyorlar. Bu hafta tırnakları biraz daha uzar ve akciğerleri de gelişimini sürdürür. Soluk alıp verme konusunda artık daha başarılı olabilecek bir düzeye erişmiştir.

Hamileliğin 30. Haftası

Hamileliğin 31. Haftası

Hamileliğin sekizinci ayında bebek özellikle 31. hafta içerisinde gelişimini hızlandırır. Boyu 41 cm, ağırlığı da 1,5 kg’a ulaşır. Bebeğiniz bu hafta artık başını da sağa sola doğru hareket ettirebildiği için yeni keşfi olan bu aktivitesini sıklıkla sergiler. Bu nedenle gece uykularınızla ilgili sorun yaşayabilirsiniz ancak bu hareketlilik bebeğinizin sağlıklı olduğunun habercisidir. Bu haftada cildinin altına beyaz yağ depolanmaya başlar. Bu durum kırmızı olan rengin yeni doğan bebeklerde olduğu gibi pembe renge dönüşmesini sağlar.

Hamileliğin 31. Haftası

Hamileliğin Yedinci Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ay sizin için biraz zor geçebilir. Çünkü artık bel ağrılarınız başladı. Hafif eklem ağrıları da yaşayabilirsiniz. Egzersizlerin önemini işte bu ay çok daha iyi anlayacaksınız. Çünkü egzersiz yapmadıysanız fazla kilo almış olma ihtimalinizi çok yüksek. Bu durum kaslarınıza ev eklemlerinize çok fazla yük binmesi anlamına geliyor. Haliyle hafif ağrılarla atlatabileceğiniz bu dönemde egzersiz yapmadıysanız ağrılarınız günlük yaşamınızı etkileyecek düzeye ilerleyebiliyor. Sıklıkla sıcağa yakın, ılık banyo yapmak sizi bir nebze de olsa rahatlatacaktır.

Elbette hamileliğin yedinci ayında beslenme diğer aylarda olduğu kadar önemli. Günde 3 adet ceviz, 3 adet badem tüketerek bebeğinizin bu hızlı gelişimine siz de katkıda bulunabilirsiniz. Bol su tüketimine özen göstermeyi imal etmeyin. Kokulara karşı eskisi kadar hassas olmadığınız için sağlığınıza büyük faydalar yapan gıdaları rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bu ay tansiyonunuzla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Hamileliğin ilk aylarında düşen tansiyon, son aylarında da yükselir. Bacaklarınıza kramplar girebilir. Kramplar maalesef doğuma dek sizi yalnız bırakmayacak. Sıcak kompres krampın etkisini hızla yok eder.

hamilelikte 7. ay

Bu ay doktorunuzu 2 haftada bir ziyaret etmeniz gerekecek. Çünkü artık kontroller sıklaştı. Hamileliğinizin 36. Haftasından itibaren her hafta hatta belki haftada 2 defa kontrole gitmeniz gerekecek. Eviniz ile doktorunuzun muayenehanesi arasında mekik dokumaya şimdiden kendinizi alıştırın. Her gittiğinizde güzel haberler aldığınız için bu durum size sıkıntı yaratmayacaktır.

Hamileliğinizin 7. Ayında Yapılması Gereken Testler

Bu ay halk arasında şeker yükleme testi olarak adlandırılan 50 gram glukoz yükleme testi yapılıyor. Doktorunuz bu testi 24-28 haftalar arasında herhangi bir gün yapabilir. Sonuç 140’tan yüksek olursa 100 gram OGTT testi yaptırmanız lazım.

Anne ile baba arasında kan uyuşmazlığı daha önceden tespit edilmiş ise 28.hafta içerisinde IDC testi yapılır. Sonucun negatif çıkması, bebeğin bu durumdan etkilenmediğini gösterir. Kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Ancak sonuç pozitif ise ileri tetkiklere geçilerek bu durum hekim tarafından mercek altına alınır.

Ay Ay Hamilelik Yedinci Ay Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Ay Ay Hamilelik Yedinci Ay Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Hamilelikte 7. ay sancı normal mi?
7. Ayda hissedilen sancılar genellikle normaldir, çünkü rahim büyüdükçe ve vücut değişikliklere uyum sağladıkça birçok kadın hafif sancılar hissedebilir. Ancak, şiddetli veya sürekli sancılar her zaman dikkate alınmalı ve bir sağlık uzmanına danışılmalıdır.

7 Ayda Yalancı sancı olur mu?
Yalancı sancılar, Braxton Hicks kasılmaları olarak bilinir ve genellikle gebeliğin ilerleyen aylarında görülür. Bu kasılmalar, rahmin egzersiz yapması olarak düşünülebilir ve genellikle normaldir. Ancak, şiddetli veya düzenli hale gelen herhangi bir sancı, uzman kontrolü gerektirebilir.

Son güncelleme: 03/02/20024


<< Önceki Ay Sonraki Ay >>