İÇERİK KATEGORİLERİ

5. Hafta Gebelik

Bebeğin hızlı gelişimi ve tamamlanma sürecinin 5. Haftasında anne genellikle yorgun ve halsizdir. Bu nedenle bu dönemde sürekli olarak uyuma ihtiyacı hissetmeniz normal ve beklenen bir durumdur. Yine bu dönem içinde sık sık idrara çıkma durumu ve göğüs hassasiyetleri oluşabilir. Beşinci Hafta sürprizlerinden biri de bulantı olarak ortaya çıkacaktır.

Vücudunuzda yorgunluk halsizlik gibi durumların ortaya çıkabileceği 5. hafta döneminde bebeğinizin gelişimi hızla devam etmekte ve hayati organları oluşmaktadır.

5. hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 5. Hafta

Bu dönem içinde 1-3 mm boyutları arasında olan bebeğin kalbi atmaya ve kan pompalamaya başlamıştır. Her anı hızlı bir gelişim ile devam etmekte olan hamileliğin 5. Haftası içinde birkaç muhteşem olay aynı anda gerçekleşmektedir.

5. hafta bebek gelisimi

Birçok gelişmenin yaşandığı bu dönemde bebeği besleyecek ve bebeğe oksijen ulaşımını sağlamakta aracılık edecek olan koryon villus adı verilen dokusu ve kordon bağı meydana gelmektedir.

Önemli bir gelişimde beyin, omurilik, omurga ve sinir yolu ektoderm (iç deri) denilen en üst tabakada gerçekleşmektedir. Bu tabaka aynı zamanda deri, saç, tırnak, meme, ter bezi ve diş minelerinin gelişimini sağlamaktadır.

Dış deri denilen (endoderm) bölümde ise bebeğin akciğer, bağırsak, karaciğer, tiroit ve pankreas tam olarak gelişmemekle birlikte idrar sistemi gibi organlar şekillendirilmektedir.

1. Trimester 5. Hafta Gebelik Video

Anne İçin Gebelikte 5. Hafta

Bebeğin hızlı gelişimi ve tamamlanma sürecinin 5. Haftasında anne genellikle yorgun ve halsizdir. Bu nedenle bu dönemde sürekli olarak uyuma ihtiyacı hissetmeniz normal ve beklenen bir durumdur. Yine bu dönem içinde sık sık idrara çıkma durumu ve göğüs hassasiyetleri oluşabilir.

Beşinci Hafta sürprizlerinden biri de bulantı olarak ortaya çıkacaktır. Bu dönem içinde sabah bulantılarınız, koku ve tat konusunda duyarlılıklarınız artış gösterebilir.

5. Hafta itibari ile beslenmenizde farklılaşarak 2 kişilik beslenme ihtiyacı içinde normalden fazla yeme durumu ortaya çıkabilir.

5. Hafta Dikkat Edilecekler!

Bu hafta için en güzel tavsiyemiz egzersiz olacaktır. Normal bir hamilelik döneminde egzersize başlamak için uygun olan 5. hafta, vücudunuzu en iyi şekilde doğuma hazırlamakla birlikte şikâyetlerinizi de en aza indirgemeye yardımcı olacaktır.

Son güncelleme: 18/11/2023


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR