Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Hissedilir?

Hamilelik dönemi her ne kadar biraz sıkıntılı ve biraz da yorucu geçse de anne adayları bu 9 aylık süreçte çok farklı heyecanlar yaşar. Onlar için en özel ve en heyecan verici anlardan biri de bebeklerinin kalp atışlarını ilk defa duydukları andır. Ancak bu özel anı yaşamak için sabırla gebeliklerinin yedinci haftasını beklemeleri gerekir. Bu süreden önce bebeklerin kalp atışları maalesef duyulamıyor.

Anne adayları için en heyecan verici anlardan biri de bebeklerinin kalp atışını ilk defa duydukları andır. Ancak bu özel an için bir süre beklemeleri gerekir. Çünkü bebeğin kalp atışlarını ilk kez hamileliğin yedinci haftasında duyulabilir. Elbette bebeğin kalp atışlarının duyulabilmesi için ultrason muayenesi gerekir.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Hissedilir

Hamileliğin 7. haftası anne adayının karın bölgesinden yapılan ultrasonografi, tam olarak bebek 6 hafta 4 günlük iken kalp atışlarının düzenli bir şekilde duyulabilmesini sağlar. Ancak bazı gebeliklerde bu süre biraz daha uzayabilir.

Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir

Gebeliğin yaklaşık olarak yedinci haftasında bebek artık anne karnında hareketlenmeye de başlar. Ancak anne adayı bebeğin hareketlerini henüz hissedemez. Bebeğin anne karnındaki hareketleri ancak hamileliğin 14. Haftası itibariyle hissedilmeye başlanır. Bazı gebeliklerde bu süre 15. haftaya uzayabilir.