İÇERİK KATEGORİLERİ

4. Hafta Gebelik

Halk arasında üstüne görme denilen az miktarda kanamalar yine bu hafta içinde gerçekleşebilir. Her ne kadar endişeye gerek yoksa da bu durumu doktorunuza belirtmelisiniz. Beslenmenin en önemli öğelerinden biri olduğunu daha önceki haftalarda belirtmiştik. Özellikle 4. Hafta içinde ve tabi ki sonrasında da bol miktarda yeşillikler, baklagil ve sakatat ağırlıklı beslenmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Planlanmamış sürpriz hamileliklerin genelde 4. Hafta içinde öğrenilmesi ve sonuçların açık bir şekilde netleşmesi genellikle bu döneme rastlar. Çünkü beklenen adet döngüsünün tekrar dönemi olan 4. Hafta da adet durumunun gerçekleşmemesi sonucunda test yapma ya da yaptırma durumu ortaya çıkar.

Planlanmış gebeliklerde en doğru sonuçlar bu dönem içinde ortaya çıkar ve anne adayı artık tam olarak hamile olduğunu algılamaya başlar.

gebelikte 4. hafta

Bebek İçin Gebelikte 4. Hafta

Gözle ya da ultrasonla görülemeyecek kadar küçük boyutlarda olan bebek için var olma sürecinin en önemli noktalarından bir de 4. Haftadır. Çünkü bebeğin beyin ve sinir oluşumu bu hafta içinde meydana gelmeye başlamaktadır.

4 hafta gebelik

Kısaca ilk dört hafta içinde gerçekleşen mucizeyi özetlemek gerekirse;

1) Döllenmiş olan yumurta hızla bölünerek hücre çoğalması meydana gelir. Rahim içine yerleşen mikroskobik boyutlardaki hücre topluluğuna blastosist adı verilir.

2) Bebeğin genetik yapısı ve cinsiyeti artık bu dönem içinde belirlenmektedir.

3) Nörolojik sistem ve duyu organları gelişimi başlamaktadır.

4) Kalp ve dolaşım sistemi oluşumu başlamıştır.

Anne İçin Gebelikte 4. Hafta

1. ayını tamamlamakta olan anne adaylarının çoğu bebeklerini bu dönemde hissettiklerini ve hatta iletişime geçtiklerini belirtirler. Geriye kalan 36 hafta içinde artarak devam edecek bu iletişim süreci anne için tamamen farklı bir deneyim ve mutluluk dönemidir.

gebelikte 4. hafta anne

Halk arasında üstüne görme denilen az miktarda kanamalar yine bu hafta içinde gerçekleşebilir. Her ne kadar endişeye gerek yoksa da bu durumu doktorunuza belirtmelisiniz.

Beslenmenin en önemli öğelerinden biri olduğunu daha önceki haftalarda belirtmiştik. Özellikle 4. Hafta içinde ve tabi ki sonrasında da bol miktarda yeşillikler, baklagil ve sakatat ağırlıklı beslenmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR