3. Hafta Gebelik

Hamilelik testlerinin etkin olarak sonuç gösterdiği, heyecanla beklenen o pozitif işareti görebileceğiniz 3. Hafta içinde hormon hareketleriniz de hızlanacaktır. Aslında evde yapılan gebelik testlerinin sonuçlarını belirleyende bu hormonların değeridir. Genellikle hamilelik sonuçlarının netleştiği bu dönem içinde ortaya çıkan diğer bir durumda aile, arkadaş gibi sosyal çevre kutlamaları ve destekleri olacaktır.

İlk yedi gün sonrasında meydana gelmiş olan embriyo adı verilen canlı, yaklaşık olarak 0.1 mm boyutuna ulaşmış olup size fark ettirmeden rahim yerleşimini gerçekleştirmiştir bile.

3 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 3. Hafta

Bu yerleşme öncesinde başlayan hazırlık süreci ile rahim ağzı yumuşar ve kalınlaşan bir mukus tabakası sayesinde rahim ağzında olası enfeksiyonlara karşı bir bariyer oluşturur. Geri kalan 37 haftayı geçirmek üzere rahime yerleşen embriyo bazı durumlarda az miktarda kanamalara ve kasıklarda kramplara neden olabilir. Yine bu 3 haftalık süre içinde rahim iç zarı gelişmekte ve embriyoyu beslemektedir.

Embriyonun emplantasyona uğraması ile hücreler ikiye bölünür. Bu bölünmenin bir parçası embriyo ve diğer parçası da plasentayı oluşturmaktadır. Embriyo ve dölyatağınız olması gerektiği gibi birlikte çalışarak yeni oluşan plasentaya ve embriyoya oksijen ve besin taşıyacak kan ağı oluştururlar. Devam eden süreç içinde bebeği besleyecek olan bebek ve anne arasında her türlü alışverişi sağlayacak olan plasentanın ilk hücreleri yerleşmeye başlar.

3. Hafta Gebelik Bebek Ultrason Görüntüsü

3 haftalik bebek ultrason goruntusu

3. Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bazı endişelerin baş gösterdiği hazır mıyım, değimliyim sorularının irdelendiği bu döneme psikolojik olarak kendinizi hazırlayın ve yaşamın getirdiği yüceliğe kucak açın.

Hamilelik testlerinin etkin olarak sonuç gösterdiği, heyecanla beklenen o pozitif işareti görebileceğiniz 3. Hafta içinde hormon hareketleriniz de hızlanacaktır. Aslında evde yapılan gebelik testlerinin sonuçlarını belirleyende bu hormonların değeridir.

Genellikle hamilelik sonuçlarının netleştiği bu dönem içinde ortaya çıkan diğer bir durumda aile, arkadaş gibi sosyal çevre kutlamaları ve destekleri olacaktır.

Tebrikleri kabul etmenin tadını çıkartın :)

Hafta Hafta Hamilelik Üçüncü Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Hafta Hafta Hamilelik Üçüncü Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

3 haftalık gebelik belirtileri
3 haftalık gebelikte, döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşmeye başlar. Bu nedenle, bazı kadınlarda aşağıdaki belirtiler görülebilir:

Hafif adet sancısı: Bu ağrı, yumurtanın rahime yerleşmesi nedeniyle olabilir.
Hafif lekelenme veya kanama: Bu kanama, implantasyon kanaması olarak da bilinir.
Göğüslerde hassasiyet: Bu belirti, genellikle gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayabilir.
Yorgunluk: Bu belirti, hamileliğin ilk haftalarından itibaren başlayabilir ve hamilelik boyunca devam edebilir.
İştah değişiklikleri: Bazı kadınlarda iştah artışı veya azalması görülebilir.
Duygusal değişiklikler: Bazı kadınlarda duygusal değişimler görülebilir.
Bu belirtilerin hepsi her kadında görülmeyebilir. Bazı kadınlarda hiçbir belirti görülmeyebilir.

3 haftalık gebelikte kasık ağrısı
3 haftalık gebelikte, kasık ağrısı görülebilir. Bu ağrı, yumurtanın rahime yerleşmesi nedeniyle olabilir. Kasık ağrısı genellikle hafiftir ve birkaç gün içinde geçer.

3  haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu?
3 haftalık gebelikte, ultrasonda gebelik kesesi görünmeyebilir. Gebelik kesesi, genellikle gebeliğin 5. haftasından itibaren ultrasonda görülebilir. 

3 haftalık gebelikte yerleşme kanaması olur mu?
3 haftalık gebelikte, yerleşme kanaması olabilir. Yerleşme kanaması, yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında oluşan küçük kanamalardır. Yerleşme kanaması, genellikle hafiftir ve birkaç gün içinde geçer.

Tutunma kanaması nasıl olur?
Tutunma kanaması, gebeliğin ilk haftalarında görülen bir kanamadır. Bu kanama, genellikle adet kanamasına benzer şekilde olur. Ancak, adet kanamasından farklı olarak, tutunma kanaması genellikle daha hafiftir ve daha kısa sürer. Tutunma kanamasının nedeni, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında oluşan küçük kanamalardır.

Tutunma kanaması, genellikle gebeliğin 4. ila 8. haftaları arasında görülür. Ancak, bazı kadınlarda tutunma kanaması gebeliğin 3. haftasında da görülebilir.

Son güncelleme: 12/02/20024


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>