2. Hafta Gebelik

2. haftanın sonunda döllenme tamamen gerçekleşeceği için vücut kendini minik mucizevi misafir için öncelikle rahim olmak üzere tüm vücut kendini hazırlamaya başlar. Yumurta bir defa döllendiğinde, sizin ve partnerinizin genlerinden oluşan iki çekirdeğe bölünerek süreci devam ettirecektir. Döllenme süreci sonraki günlerde başlayacak olan dönemde yumurta değişim göstermeye başlar.

Hamilelik döneminin en keyifli haftalarından olan 2. Hafta da bebeğin yerleşip gelişimini sağlayacak olan rahim iç tabakası da kendini bebek için hazırlanmaya başlar. Normal 28 günlük adet döngüsü içinde yumurta bu haftanın sonu yani 14. Günde yumurtlama gerçekleşecektir.

iki haftalik gebelik

Bebek İçin Gebelikte 2. Hafta

2. haftanın sonunda döllenme tamamen gerçekleşeceği için vücut kendini minik mucizevi misafir için öncelikle rahim olmak üzere tüm vücut kendini hazırlamaya başlar. Yumurta bir defa döllendiğinde, sizin ve partnerinizin genlerinden oluşan iki çekirdeğe bölünerek süreci devam ettirecektir. Döllenme süreci sonraki günlerde başlayacak olan dönemde yumurta değişim göstermeye başlar. 7 ve 10 arasındaki süreçte minik bebeğiniz fallop tüpünden döl yatağına doğru maceralı yolculuğuna başlayacaktır. Bebekle ilgili merak ettiğiniz ve ilerleyen süreçler içinde öğreneceğiniz cinsiyet, saç ve göz rengi büyük ölçüde bu dönmede belirlenmektedir.

2. Hafta Gebelik Bebek Ultrason Görüntüsü

ikinci hafta bebek ultrason goruntusu

2. Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Farkındasınız ya da değil ama annelik süreciniz başlamış ve belki de annelik içgüdünüz harekete geçmiştir bile. Öncelikle tesadüfü ya da planlanmış gerçek bir mucize yaşıyorsunuz. Vücudunuzda başlamış olan değişimlerin henüz başındasınız. Döllenme ile başlamış olan hormon değişimleri bu dönem ve sonrasında ruhsal anlamda da etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Belli belirsiz kramplar ve hassasiyetler yaşamanız olası olan bu dönemi kesinlikle olabildiğince konfor içinde geçirmeniz tavsiye ediyoruz. Tüm yaşam boyunca dikkat etmeniz gereken beslenme ritüelinize bu dönem ve sonrasında bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız için çok daha özen göstermelisiniz. Özellikle doktorunuz tarafından önerilen vitamin ve mineral takviyelerini düzenli kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Hafta Hafta Hamilelik İkinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Hafta Hafta Hamilelik İkinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

2 Haftalık Gebelikte Belirti Olur mu?
2 haftalık gebelikte belirtiler genellikle hafif ve çeşitlidir. Yumurtanın rahime yerleşmesiyle birlikte hafif adet sancıları, implantasyon kanaması olarak bilinen hafif lekelenme ve göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak, her kadında farklılık gösterebilir ve belirtiler fark edilmeyebilir.

2 Haftalık Gebelikte Neler Hissedilir?
2 haftalık gebelikte, yumurtanın rahime yerleşmesiyle birlikte adet sancıları, implantasyon kanaması ve göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler hissedilebilir. Yorgunluk, iştah değişiklikleri ve duygusal değişiklikler de bu dönemde ortaya çıkabilir.

15 Günde Hamilelik Belirtileri Olur mu?
15 günde hamilelik belirtileri genellikle hafif ve çeşitli olabilir. Adet sancıları, implantasyon kanaması ve göğüs hassasiyeti gibi belirtiler bu dönemde hissedilebilir, ancak her kadında farklılık gösterebilir.

2 Haftalık Hamile Kadının Karnı Nasıl Olur?
2 haftalık hamilelikte, bebek çok küçük olduğu için karın bölgesinde belirgin bir değişiklik olmaz. Ancak, bazı kadınlarda hafif bir gerginlik hissedilebilir.

15 Günlük Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
15 günlük hamilelikte, adet sancıları, implantasyon kanaması, göğüs hassasiyeti ve diğer belirtiler görülebilir. Ancak, bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Son güncelleme: 12/02/20024


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>