28. Hafta Gebelik

Artık üçüncü trimestera ve son üç aylık döneme girerken en az iki haftada bir doktorunuzu ziyaret etmenizi önermekteyiz. Bu ziyaretler 36. Hafta itibari ile haftada bir olmalıdır. Müjde artık bebeğiniz rüyalar görüyor ve gözlerini kırpabiliyor.

Heyecanla beklediğiniz günler gittikçe yaklaşmakta, bebeğiniz ve karnınızla birlikte hayallerinizde büyümeye devam etmekte.

28 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 28. Hafta

Müjde artık bebeğiniz rüyalar görüyor ve gözlerini kırpabiliyor. Bunun yanı sıra yapışık durumdaki göz kapakları yavaş yavaş açılıp kapanmaya başlamış durumda.

28. hafta gebelik dönemi itibariyle artık görme yetisi kazanmış olan bebeğinizin vücudu dış dünyaya hazırlanmak üzere yağ oluşturuyor.

28 hafta bebek gelisimi

Ağırlığı artık 1 kg. olan bebeğinizin boyu ise yaklaşık 38 cm. civarında ve vücuduna dışarıda ki dünyaya uyum sağlamak için yağlar eklendi.

Bu hafta ve sonrasındaki gelişmelerden biri de, bebeğinizin doğum için en uygun pozisyona yani kafasını aşağı doğru çıkışa en yakın yere yerleştirmeye çalışmasıdır.

Bebeğiniz bu haftayı yeni yeteneklerinin tadını çıkartarak geçirmekte; öksürmek, emmek, hıçkırmak ve egzersiz nefesleri almak gibi durumları tekrarlayarak eğleniyor.

En eğlenceli durum ise beyninde gelişen milyarlarca beyin nöronu ile birlikte bu haftadan itibaren REM'ler de devreye giriyor, bunun anlamı da bebeğiniz artık rüyalar görebiliyor.

3. Trimester 28. Hafta Bebek Ultrason Videosu

28 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Artık üçüncü trimestera ve son üç aylık döneme girerken en az iki haftada bir doktorunuzu ziyaret etmenizi önermekteyiz. Bu ziyaretler 36. Hafta itibari ile haftada bir olmalıdır.

Risk faktörlerinize göre doktorunuz HIV ve diğer cinsel enfeksiyonlar için tekrardan bir kan testi isteyebilir. Ayrıca daha önceki dönemde şeker tarama testinizin sonuçları yüksekse ve sonraki testleri yaptırmadıysanız 3 saatlik glukoz toleransı testine girmelisiniz.

Yine önemli bir durum eğer RH negatifseniz ve daha önce bebeğin kanını etkilemesini engellemek için immunoglobin iğnesi olmadıysanız bu hafta iğnenizi yaptırmalısınız. Eğer bebeğiniz RH pozitifse doğumdan sonra tekrardan iğne olmanız gerekecektir. (bknz: Hamilelik ve Kan Uyuşmazlığı)

3. Trimester 28. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür?

Eğer ortalama kiloda hamile kalmışsanız bu hafta içinde yaklaşık olarak kilo alımınız 8 ile 9 kilo arasında olacaktır.

Bu dönemlerde bazı hamilerde alt bacak bölgelerinde garip bir his durumu ortaya çıkabilmektedir. Uyurken ya da uyanık durumda farkında olmadan rahatlamak üzere bacaklarını sallama ihtiyacı hissederler. Bu durumun adı huzursuz bacak sendromudur ve neye bağlı geliştiği bilinmemektedir. Eğer bu tür bir durumla karşılaştıysanız bacaklarınızı esnetmeye veya masaj yapmaya çalışın. Aldığınız kafein oranını azaltmanızda bu durumun engellenmesi oldukça önemlidir.

Hafta Hafta Hamilelik Yirmisekizinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Hafta Hafta Hamilelik Yirmisekizinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

28 Haftada Kaç Kilo Aldınız?
28 haftalık gebelikte kilo alımı kişiden kişiye değişebilir. Genel olarak, hamilelik boyunca ortalama olarak 8-14 kilo alımı normal kabul edilir. Ancak, her kadının vücut yapısı ve hamilelik süreci farklıdır.

28 Haftalık Gebelikte Bebeğin Aşağıda Olması
28 haftalık gebelikte bebeğin genellikle baş aşağı pozisyonda olması beklenir. Bu durum, doğuma hazırlık olarak değerlendirilir.

28. Haftalık Gebelikte Anne Karnının Büyüklüğü
Sayfamızın yukarısında yer alan "28. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür" videomuzdan inceleyebilirsiniz.

28 Haftalık Bebek Görüntüsü
Sayfamızın yukarısında yer alan "28. Hafta Bebek Ultrason Videosu" videomuzdan inceleyebilirsiniz.

Son güncelleme: 17/03/2024


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>