İÇERİK KATEGORİLERİ

27. Hafta Gebelik

Taşıdığınız her fazla gram sizin vücudunuzu da zaman zaman zorlayacaktır. Özellikle karın bölgesindeki kilolar ve genişleyen rahminiz kan damarlarını sıkıştırarak kan dolaşımına engel teşkil edebilir. Sık aralıklar ile dinlenmek, bacaklarınızı uzatıp rahatlamak kan dolaşımı için yararlı olacaktır.

İkinci trimesterin (3 aylık dönem) sonuna yaklaştığınız bu haftada heyecanınız ve bebek hazırlıklarınız da hızlanacaktır.

27 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 27. Hafta

Bebeğiniz hızlı gelişimini sürdürürken eskiye oranla çok daha düzenli aralıklarla uyuyor ve uyanıyor. Bu dönemde gözlerini sık sık açıp kapıyor, parmağını emiyor ve bol bol hareket ediyor. Yani bebeğiniz için her şey yolunda olması gerekenler oluyor. Bebeğinizin beyin dokusundaki gelişme sayesinde beyni çok daha aktif artık.

Artık bebeğinizin yüz görünümü tamamen netleşmiş nerdeyse doğum sonrası haline yaklaşmıştır.

27 hafta bebek gelisimi

Büyüyen ve gelişmekte olan bebeğinizin baş - popo uzunluğu 24 santim, baş - ayak uzunluğu 37 santim, ağırlığı ise 950 - 1000 grama ulaşmıştır.

Bu hafta bebeğinizin hareketleri dışarıdan fark edilir hal almıştır. Karaciğer, akciğer, bağışıklık sistemi olgunlaşmaya devam ederken, bebeğiniz parmaklarını emebilmektedir.

27. hafta dönemi ve sonrasında çok daha düzenli biçimde uyku periyotları oluşan bebeğiniz, belirli aralıklarla uyur uyanır ve gözlerini açıp kapatabilir.

Beyin hücrelerinin de oluşmasıyla beyin daha aktiftir. Bir kaç dakika süren hıçkırıklara kapılan bebeğinizden dolayı gıdıklanma gibi durumlar hissedebilirsiniz. Artık karnınıza dayanan kulaklar bebeğinizin kalp atışlarını duyabilmektedir :)

2. Trimester 27. Hafta Bebek Ultrason Videosu

Anne İçin Gebelikte 27. Hafta

Artık heyecanlı bekleyişte ikinci trimester (3 aylık dönem) de sona yaklaşmaktasınız. Bu dönemde vücudunuz 3. trimester için hazırlıklara başlamış durumdadır.

Sırt ve bel ağrılarınız gittikçe daha fazla artmışken bacaklarınızdaki kramplar devam edebilir.

Taşıdığınız her fazla gram sizin vücudunuzu da zaman zaman zorlayacaktır. Özellikle karın bölgesindeki kilolar ve genişleyen rahminiz kan damarlarını sıkıştırarak kan dolaşımına engel teşkil edebilir. Sık aralıklar ile dinlenmek, bacaklarınızı uzatıp rahatlamak kan dolaşımı için yararlı olacaktır.

27. gebelik dönemi ve sonrasında yani hamilelik süreciniz ilerledikçe ağrılar ve kramplar sıklaşmaya başlayacaktır hazırlıklı olun.

2. Trimester 27. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür?

Özellikle de geceleri yaşanan bacak krampları gün boyu da belirli aralıklarla ortaya çıkabilmektedir. Kramplardan kurtulmanın ve önlemenin en etkin ve akılcı yolu bacakları esnetmek ve dinlenmektir.

Basit hamilelik egzersizleri her dönem olduğu gibi bu dönem de işinize yarayacaktır. En basit egzersiz şekli ise ayağınızı rahat bir konumda uzatarak, ayak parmaklarınızı aşağı yukarı doğru oynatarak ve düzenli hareketlerle kaslarınızı gevşetmektir.

Son güncelleme: 18/11/2023


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR