Çocuklarda PFAPA Sendromu Nedir?

Periyodik ateş ya da pafa gibi isimlerle de bilinen PFAPA, çocuklarda yüksek ateşe neden olan bir hastalıktır. Atakları olan bu hastalık yıllara yayılarak da bir seyir izleyebiliyor.

Sıklıkla Akdeniz ateşi hastalığı ile karıştırılan bu rahatsızlık kendini atakların Akdeniz ateşine nazaran daha düzenli olmasıyla gösteriyor. Akdeniz ateşinde ataklar daha düzensizdir.

pfapa periyodik ates sendromu nedenleri

(PFAPA özellikle 3 – 5 yaş arasında görülür.)

PFAPA Sendromunun Nedeni Ne?

Hastalığın sebebi henüz net bir şekilde bilinmiyor. Fakat en güçlü ihtimal, bağışıklık sisteminin zayıflaması olarak görülüyor. Yine de bu ihtimalin de kanıtlanamamış olduğu bilgisini aktaralım.

PFAPA Sendromu Tedavisi: Halk arasında kalıtsal bir hastalık olduğu düşünülse de aslında bu bilgi de henüz kanıtlanamadı. Kanıtlanan sadece bu hastalığın bir virüsten ya da bir mikroptan kaynaklanmıyor olmasıdır.

pfapa periyodik ates sendromu belirtileri

PFAPA Sendromu Belirtileri Neler?

  • Vücut ateşinin 40 dereceyi aşması
  • Ateşin aniden yükselmesi ve aniden düşmesi
  • Ağız içerisinde aft çıkması
  • Lenf düğümlerinde büyüme olması
  • Yılda 9 ila 10 defa faranjit gibi boğaz hastalıklarının yaşanması
  • Bu belirtilerin 3 ila 6 haftada bir tekrar etmesi  

pfapa periyodik ates sendromu tedavisi

Hastalık bir hafta boyunca normal şekilde seyreder. Sonrasında 3 ila 4 haftada bir tekrarlar. Oldukça düzenli bir şekilde ataklar meydana gelir ve bu neden anne babalar çocukta atağın ne zaman meydana geleceğini çoğu zaman tahmin etmeye başlar. Ataklar başlamadan hemen önce çocuklarda ciddi bir halsizlik olur.