İÇERİK KATEGORİLERİ

Hamilelikte 9. Ay

Bebeğin boynu belirginleşir ve kafasıyla dik hale gelir. Ultrasonda hareketlerini rahatlıkla görebileceğiniz bir dönemdesiniz. Bulantıların bu dönemde azalmaya başladığı görülür. Mide yanması şikâyetleriyse annelerde devam eder. Hazımsızlık ve şişkinlikler anne adaylarına rahatsızlıklar verebilir. Bu dönemde düzenli yürüyüşlerin önemi artar. Halsizlikler görülür ve uyku sorunları devam eder.

Doğum İçin Geri Sayım Başladı, Heyecan Dorukta!

Hamileliğinizin artık son ayına girdiniz. Elbette heyecan dorukta ve artık bebeğinizi kucağınıza alacağınız o büyülü anı sabırsızlıkla beklemeye başladınız. Hamilelik süreci bilindiği gibi 9 ay 10 gündür. Ancak hamilelik haftalarınız son regl olduğunuz günden başlayacak şekilde hesaplanır. Bu nedenle toplamda hamilelik haftası sayısı 40 ila 41’dir. Tümünü hamileliğin son ayı şeklinde değerlendirerek hamileliğin dokuzuncu ayında neler olur sorusunu sizler için hafta hafta aktarmaya başlayalım…

Hamileliğin 33. Haftası

hamileligin 33. haftasi

Bu hafta bebeğinizin boyu 43 cm, ağırlığı ile 1900 gram dolaylarındadır. Bu hafta bebeğin içerisinde olduğu amnion sıvısı en fazla miktara ulaşır. Sonraki haftalarda sıvı biraz azalır ki bu durum son derece normaldir. Bu dönemde bebeğin iskelet yapısı oluştukça cenin görünümünden bebek görünüme doğru bir değişim gösterir.

Hamileliğin 34. Haftası

Boyu 45 cm, ağırlığı ise 2150 grama ulaşan bebek artık uyurken göz kapaklarını kapatır ve uyanınca açar. Bu hafta bebeğin bağışıklık sistemi gelişmeye başlar. Kasları son derece kuvvetli bir hal aldığı için eliyle cisimleri sıkıca tutabilecek düzeye erişir.

Hamileliğin 35. Haftası

Hamileliğin 35. Haftası

Bu hafta bebeğin boyu 46 cm olurken ağırlığı da 2400 grama ulaşır. El ve ayakları artık tombullaşmaya başlayan bebek daha az hareket eder. Bunun nedeni artık iyice büyüdüğü için rahim içerisinde çok fazla hareket alanının kalmamasıdır. Bu durum anne adaylarında endişeye neden olsa da aslında gayet normal bir gelişmedir.

Hamileliğin 36. Haftası

47 cm boya ve 2500 gram ağırlığına ulaşan bebek artık doğum kanalına doğru çok yavaş bir hareket içerisine girmiştir. Bu nedenle anne adayının karnı bir miktar küçülür. Bu dönemde bebeklerin damakları sertleşir ve süt emebilecekleri sertliğe ulaşır. Kol ve bacaklarında yağ birikmesinden kaynaklanan bir kat izi oluşacaktır.

Hamileliğin 37. Haftası

Hamileliğin 37. Haftası

Boyu 48 cm, ağırlığı ise 2800 grama ulaşan bebek bu hafta içerisinde bol bol solunum egzersizi yapar. Vücut fonksiyonları artık dış dünyada yaşayabilecek düzeye eriştiği için bu hafta doğan bebekler yoğun bakım ünitesine gerek duymaz ve yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilirler.

Hamileliğin 38. Haftası

Bu hafta içerisinde bebeğin kafa çevresi ile karın çevresi çap açısından eşitlenir. Ağırlığı artık 3 kg’a ulaşan bebeğin boyu 50 cm’ye ulaşır. Bu hafta ve sonraki haftalarda bebek biraz kilo almaya ve biraz uzamaya devam etse de aslında hamileliğin dokuzuncu ayında bebek gelişiminde artık büyük değişimler meydana gelmez.

Hamileliğin 39. Haftası

Hamileliğin 39. Haftası

Bu hafta bebeğinizin boyu 51 cm, ağırlığı ise 3200 gram olacak. Bu haftadan itibaren artık her an doğum bekleyebilirsiniz. Bu dönemde bebeğin cildini kaplayan lanugo tüyleri yok olur. Bebek çok sıkıştığı için pek hareket etmez. Anne adayı yalnızca tekmeleri hissedebilir. Bebek artık doğum kanalına iyice yaklaşır.

Hamileliğin 40. Haftası

İşte mucize bu ayda gerçekleşiyor. Hamileliğin kırkıncı haftası normal bir doğumun gerçekleşeceği haftadır. Nihayet bebeğinizi artık kucağınıza alabilirsiniz. Bazı anne adaylarının doğumu 41.haftaya da sarkabilir. Bu durumda hiçbir endişeniz olmasın, bebeğiniz anne karnında biraz daha fazla kaldığı için sağlığından hiç bir ödün vermeyecektir.

Hamileliğin 40. Haftası

Hamileliğin Dokuzuncu Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık vücudunuz kendini doğuma hazırlamaya başladığı için hamileliğin dokuzuncu ayında beslenme düzeniniz tamamen değişebilir. Artık bebeğinizin anne karnındaki gelişimi de son haftalarda tamamlanır. Bu nedenle beslenme değişikliklerinin meydana gelmesi sizde herhangi bir endişe yaratmasın. Doğum öncesinde el ve ayak bileklerinizde şişmeler meydana gelecektir. Bu şişlikler doğumdan sonra da birkaç hafta kadar sizi rahatsız edebilir.

Eğer daha rahat doğum yapmak istiyorsanız dokuzuncu ayınızda hamileler için geliştirilmiş olan egzersizleri düzenli olarak yapmaya başlayabilirsiniz. Kısa yürüyüşler kendinizi çok daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Yürümekte güçlük çekebilirsiniz. Dengenizi sağlamak için daha fazla efor sarf etmek zorunda da kalabilirsiniz. Tüm bu sıkıntılar doğumla birlikte yok olacak.

Hamileliğin Dokuzuncu Ayında Yapılması Gereken Testler

Hamileliğinizin 35. haftası ile 37. haftası arasında bakteri taraması yapılması önerilse de ülkemizde bu tarama testi pek yapılmıyor. Dilerseniz doktorunuzdan sizi bu test yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Şayet bebeğin sıkıntı yaşadığına dair bir bulgu olursa doktorunuz gün aşırı NST çekilmesini isteyecektir. Bu ölçüm bebeğinizin anne karnında bir sorunu olup olmadığının belirlenmesi için yapılır. Şayet bir sıkıntı gözlemlenirse hemen doğum yapılması önerilebilir. 


<< Önceki Ay
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR