İÇERİK KATEGORİLERİ

40. Hafta Gebelik

Öncelikle bilmelisiniz ki bu hafta içinde ya da sonunda doğumun başlama ihtimali oldukça yüksektir. Bu hafta bebeğinizin hareketlerini ve kasılmalarınızı takip etmeye devam etmelisiniz. Doğum başlama süreci her anne adayında farklılık göstermekle birlikte genellikle 10 dakika ara ile beliren sancılar olacaktır.

Tebrikler zorlu hamilelik sürecinin sonuna, doğum sürecinin ise başına ulaşmış durumdasınız. Artık bebeğinizi kucağınıza almanıza nerde ise günler kaldı. Tüm bu süreç içinde bilgi almak ve kendinizi doğuma bilerek hazırlanmak sizin için yararlı olacaktır. (bknz: Doğum Yöntemleri Nelerdir?)

40 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 40. Hafta

40. haftaya ulaşmış olan bebeğiniz artık tamamen doğum sonrası için gelişimini tamamlamış durumdadır.

40. haftada bebeğiniz artık vücudun belli gelişimsel özelliklerini tamamlamış olup ortalama kilosu 3400 gram ve boyu ise yaklaşık olarak 48 - 50 cm'dir.

Bebeğinizin cildini kaplayan verniks isimli kremsi madde artık tamamen ortadan kaybolur ve buna ek olarak vücudunu kaplamakta olan tüyleri de yok olmaktadır.

40 hafta bebek

Nerdeyse yeni doğan görünümünü almış olan bebeğinizin derisindeki yağlanma ve bu yağların depolanması nedeni ile cildi yumuşak ve pürüzsüz halini almıştır. Bebeğinizin cilt rengi ise kırmızı ya da pembe renktedir.

Artık tamamen büyümüş olan bebeğin rahim içinde hareket edecek alanı kalmamıştır. Bu hafta bebeğinizin vücudunun %75′i su ve % 15′ i ise yağdan oluşmakta ve bebeğiniz doğum sürecini beklemektedir.

3. Trimester 40. Hafta Bebek Ultrason Videosu

Anne İçin Gebelikte 40. Hafta

Artık anne olmak için çok az zamanınız kaldı ve doğum belirtilerini yoğun bir şekilde hissetmeye başlamış olabilirsiniz.

İyice ağırlaşan vücudunuz ve hareketleriniz dolayısıyla gündelik işleriniz ve her an başlayabilecek doğum için yanınızda birinin bulunması iyi olacaktır.

Öncelikle bilmelisiniz ki bu hafta içinde ya da sonunda doğumun başlama ihtimali oldukça yüksektir. Bu hafta bebeğinizin hareketlerini ve kasılmalarınızı takip etmeye devam etmelisiniz.

40 haftalik anne karni

Doğum başlama süreci her anne adayında farklılık göstermekle birlikte genellikle 10 dakika ara ile beliren sancılar olacaktır. Sancılara eşlik eden vajinal akıntılar başlamış ise bu durum sonrası genellikle 12 - 24 saat sonrasında artık doğumun başlayacağına dair önemli bir işarettir.

Yine doğum belirtisi olarak amniyon zarının her an açılabilme olasılığı yüksektir ve sonuç olarak zar içinde bulunan su boşalabilir. Bu suyun miktarı kişiye ve sürece bağlı olarak çok fazla ya da az olabilir. Ancak suyun miktarı ne olursa olsun su boşalımı başladığında doktora başvurulması gerekmektedir.

Son güncelleme: 18/11/2023


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR