İÇERİK KATEGORİLERİ

Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Belirtileri

Gebe kalınması için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de yumurta çatlatma adını taşır. Pek çok kadında hamile kalmayı kolaylaştıran bu yöntem kapsamında çatlatma iğnesi adı verilen bir enjeksiyon işlemi gerçekleştirilir.

Bu iğnenin yapılmasının ardından hamileliğin daha kolay gerçekleşmesi beklentisi doğar. Çatlatma iğnesinin yapılmasının ardından en önemli hamilelik belirtisi adet döneminin gerçekleşmemesidir.

Çatlatma İğnesinden Sonra Gebelik Belirtileri

Bununla birlikte göğüslerde şişme ve hassasiyet oluşması, kasık bölgesinde kramp olması, mide bulantısı, kokulara karşı hassasiyet gibi diğer hamilelik belirtileri de yaygın bir şekilde görülebilir. Çok sayıda kişi çatlatma iğnesi yaptırdıktan sonra evde uygulanabilen gebelik testleriyle  hamile olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Ancak çatlatma iğnesinin hemen ardından test uygulanması son derece gereksizdir.

Çatlatma İğnesinden Sonra Ne Zaman Gebelik Testi Yapılmalı?

Yumurta çatlatma tedavisinde çatlatma iğnesinin yapılmasının ardından cinsel ilişki gerçekleşir, ve sonrasında da regl döneminin beklemesi gerekiyor. Şayet bu dönemde adet gerçekleşmezse 3 ila 4 gün daha bekledikten sonra gebelik testi uygulanabilir. Ancak hamilelik testlerinin güvenilir bir şekilde sonuç verebilmesi için regl döneminin üzerinden en az 1 haftalık zaman diliminin geçmesi gerekiyor. Bu nedenle yumurta çatlatma tedavisi gören kadınlara önerilen bir sağlık kuruluşuna giderek kan testi yaptırmalarıdır.

Çünkü sağlık kuruluşlarında yapılan gebelik kan testinde gebeliğin çok daha erken bir dönemde öğrenilmesi mümkün olabiliyor. Yumurta çatlatma tedavisi her daim işe yarayan hamile kalmayı sağlayan bir tedavi yöntemi değildir.  Çünkü hamileliğin gerçekleşmemesinin nedeni pek çok farklı unsur olabilir. Hormonal dengesizlikler ve bazı psikolojik unsurlar dahi gebe kalmayı önleyebiliyor.

Bu tedavinin uygulanmasından önce hamileliğin gerçekleşmesi için kadın ve erkeğin bazı açılardan çeşitli testlere tabi tutulması gerekiyor. Sonrasında zaten hekim tarafından hastalara yumurta çatlatma tedavisine başlanması önerilebiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR