31. Hafta Gebelik

31. haftada rahim büyümesi nedeni ile düzensiz ve ağrısız kısa süreli kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bunlar genellikle yalancı doğum ağrıları olarak değerlendirilmekle birlikte sıkça tekrarlanmakta olan ve sancılı kasılmalara kanlı ya da pembemsi vajinal akıntılar eşlik ediyorss erken doğum belirtisi de olabilmektedir.

Bu dönemde oldukça sık rüya görmeniz olasıdır. Hamileliğin biyokimyanız üzerinde yaptığı değişimler nedeniyle kısa süreli şekerlemelerinizde dahi rüya görebilirsiniz.

31 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 31. Hafta

Bebeğinizin boyu bu hafta yaklaşık olarak baştan ayağa 45 cm. kilosu ise 1500 - 1600 gr. kadardır. Bebeğinizin oldukça hareketli olduğu bu dönemde tekmeleri sıklaşmış ve sizi uykularınızdan uyandırabilir.

Bebeğiniz artık bu dönemde başını sağa ve sola hareket ettirecektir.

31 haftalik bebek gelisimi

Cilt altı yağ dokusu artmakta olan 31 haftalık bebek vücudu, artık daha düzgün hal almaktadır.

İşitme duyusu iyice geliştiğinden sesleri ve müziği ayırt edebilir. Gözleriyle hareket eden bir şeyi takip edebilir. Göz kırparak gözün irisi ışığa ve karanlığa tepki verir.

Akciğer ve sindirim sistemi hemen hemen olgunlaşmıştır, ve gelişmeye devam eder. Akciğerler bebeğinizin hayata tutunmasını sağlayacak temel organlardır. Bebeğinizin kendi kendine solunum yapabilmesi için akciğerlerin gelişimi çok önemlidir.

31. haftada bebek idrarını ise içinde bulunduğu amniotik sıvıya yapar.

3. Trimester 31. Hafta Bebek Ultrason Videosu

31 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

31. haftaya ulaştığınız bu günlerde yaklaşık olarak 8 - 12 kg. kadar almış olabilirsiniz.

Bu dönemde rahminizdeki büyüme nedeni ile solunum, sindirim ve dolaşım sistemindeki baskı giderek artacak ve dolayısıyla sırt ağrılarınızda da artış olması muhtemeldir.

Yine 31. haftada rahim büyümesi nedeni ile düzensiz ve ağrısız kısa süreli kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bunlar genellikle yalancı doğum ağrıları olarak değerlendirilmekle birlikte sıkça tekrarlanmakta olan ve sancılı kasılmalara kanlı ya da pembemsi vajinal akıntılar eşlik ediyorss erken doğum belirtisi de olabilmektedir. Bu tür durumlar ortaya çıktığında doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

3. Trimester 31. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür?

Bu dönemde anne adaylarında görülmekte olan ortak durumlardan biri de doğum ve annelik endişeleridir.

31. hafta gebelik döneminde fizyolojik değişimlerden biri ise göğüslerde meydana gelen kolostrum adı verilen ilk süt oluşumu ve akışı gerçekleşmesidir. Bu durumda göğüs pedleri kullanarak kıyafetlerinizin ıslanmalarını engelleyebilirsiniz. Diğer tüm giysi bedenleri gibi sütyen bedeninizi de en az bir beden büyük kullanmanız kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

31. Hafta İçin Tavsiyemiz

31. hafta ya da hemen öncesinde başlama olasılığı olan melankoli durumuna hazırlıklı olmanızın yararı olacaktır. Bu dönem itibari ile belirmekte olan annelik ve doğum kaygılarına karşın bilgilendirici kitaplardan doğru bilgileri edinmeniz kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Hafta Hafta Hamilelik Otuzbirinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Hafta Hafta Hamilelik Otuzbirinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

31 Haftalık Gebelikte Bebeğin Aşağıda Olması
31 haftalık gebelikte bebeğin genellikle baş aşağı pozisyonda olması beklenir. Bu pozisyon, doğum için uygun bir konum olarak kabul edilir.

31 Haftalık Hamileyim, Doğuma Ne Kadar Kaldı?
31 haftalık hamilelikte, genellikle doğuma yaklaşıldığı için anne adayları doğum hazırlıklarına başlamalıdır. Ancak her hamilelik farklıdır, bu nedenle doğum süreci tahminen belirlenen sürelerden farklılık gösterebilir.

31 Haftalık Bebek 2 Kilo Normal mi?
31 haftalık bir bebek ortalama olarak 2 kilo civarında olabilir. Ancak, her bebek farklı gelişir, bu nedenle bu durum bireysel olarak değerlendirilmelidir. Önemli olan, bebeğin gelişiminin düzenli bir şekilde devam etmesi ve sağlıklı olmasıdır.

31. Haftalık Gebelikte Anne Karnının Büyüklüğü
Sayfamızın yukarısında yer alan "31. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür" videomuzdan inceleyebilirsiniz.

31 Haftalık Bebek Görüntüsü
Sayfamızın yukarısında yer alan "31. Hafta Bebek Ultrason Videosu" videomuzdan inceleyebilirsiniz.

Son güncelleme: 22/03/2024


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>