17. Hafta Gebelik

Bu haftanın en önemli olayı doktorunuzun da belirteceği gibi üçlü test adı verilen zeka tarama testi olacaktır. Bu hafta içinde ya da en geç 18. haftanın sonuna kadar dörtlü test (veya üçlü test) incelemenizi mutlaka yaptırmalısınız.

Bu hafta içinde rahim yükselmesi göbek deliği seviyesine ulaşmakla birlikte göbeğiniz yuvarlak bir top halini almıştır bile.

17 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 17. Hafta

17. haftada bebeğinizin yumuşak kıkırdak dokusu kemik halini almaya başlamıştır. Hareketleri iyice artmış olan bebeğinizin cilt altı yağ dokusu oluşumunu hızlandırır. Artan bu yağ dokusu bebeğinizi doğumdan sonrasına hazırlamakta sıcak ve soğuk arasında vücut ısısını düzenlemekte kullanacaktır.

Tebrikler artık bebeğinizin ayak izi de oluşmuş durumda.

17 haftalik bebek gelisimi

Hamilelikte 17. haftada diğer bir gelişme de bebeğinizin göbek kordonunun kalınlaşıp güçlenmesidir. Yine bu dönemde bebeğinizin karaciğeri gelişim faaliyetlerine devam ederek kan ve safra yapımı gibi görevleri gerçekleştirmeye başlar.

17. hafta içinde bebeğin saç, kaş ve kirpikleri iyice belirginleşmiştir.

Bebeğin içinde yüzdüğü sıvı artık akciğerlerinden alınan sıvılar ve böbrekten atılan idrardan oluşmaktadır. Bu sıvı bebek tarafından yutulmak sureti ile akciğerler, mide ve bağırsak sisteminden dolaşıma geçer ve böbrekler tarafından idrar şeklinde tekrar kese içine boşaltılmaktadır.

2. Trimester 17. Hafta Bebek Ultrason Videosu

17 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bu haftanın en önemli olayı doktorunuzun da belirteceği gibi üçlü test adı verilen zeka tarama testi olacaktır. Bu hafta içinde ya da en geç 18. haftanın sonuna kadar dörtlü test (veya üçlü test) incelemenizi mutlaka yaptırmalısınız. Bazı laboratuarlar kullandıkları bilgisayar programlarının yardımıyla üçlü test değerlendirmesini 20. hafta ve hatta sonrasına kadar yapabilseler de risk belirlemesinin daha erken yapılması çok daha yararlıdır.

Bazı doktorlar 11-14 testi yapıldığında üçlü test yapılmasını gerekli görmezken, diğerleri hem 11-14 testi, hem de dörtlü test (veya üçlü test) yapılmasını önerebilmektedirler.

Diğer doktorlar ise 11-14 testinin yapılması sonrası üçlü test uygulanmayacaksa gebelik izlemesinde nöral tüp defekti (NTD) riskini belirlemek için yıllardan beri kullanılmakta olan alfafetoprotein (AFP) ölçümü yapılmasını önermektedirler.

2. Trimester 17. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür?

Bu dönem için olası bir sorunda uykusuzluk durumudur. Özellikle iştah açılması ile birlikte aşırı yeme durumlarında çok daha belirgin olan uykusuzluk sorunu için, akşamları mümkün olduğu kadar besleyici ama hafif yiyecekler tüketmenizi ve yatmadan önce ılık duş almanızı önerebiliriz.

17. Hafta için Tavsiyemiz!

On yedinci haftadan itibaren karın çatlakları için koruyucu yağlar ya da kremler kullanmanız ileride oluşabilecek çatlakları önleyecektir.

Hafta Hafta Hamilelik Onyedinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Hafta Hafta Hamilelik Onyedinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

17. Haftalık Gebelikte Bebek Hareketlerini Hissetmiyorum
17. haftalık gebelikte bebek hareketlerini hissetmemek normal olabilir. Her gebelik farklıdır ve bebek hareketleri, genellikle 18-25. haftalarda daha belirgin hale gelir. Ancak endişeleriniz varsa, doktorunuza danışmalısınız.

17. Haftalık Gebelikte Anne Karnı
17. hafta hamilelik dönemi anne adayında yaşanan değişiklikleri sayfamızın yukarısında yer alan "17. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür?" videomuzdan inceleyebilirsiniz.

17. Haftalık Gebelikte Sancı Olur mu?
17. haftalık gebelikte hafif kasılma veya gerilme hissi normaldir. Ancak şiddetli veya sürekli sancılar için doktora başvurmalısınız.

17. Haftalık Gebelikte Bebek Her Gün Hareket Eder mi?
17 haftalık bebek, genellikle gün içinde düzensiz aralıklarla hareket eder. Ancak bebek hareketleri her gün aynı düzeyde olmayabilir.

17. Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı
17 haftalık gebelikte hafif kasık ağrıları normal olabilir, ancak şiddetli ağrılar veya diğer belirtiler varsa doktora başvurmalısınız.

Son güncelleme: 26/02/2024


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>