15. Hafta Gebelik

Bebeğiniz için 15. Hafta kemik ve kas dokusu yapısının çok daha hızlı bir şekilde gelişmeye başladığı bir dönemdir. Elleri ve ayakları ultrason görüntüsünde iyice belirginleşmeye başlayan bebeğin cildi hala çok ince olmakla birlikte ince tüycükler ile kaplanmıştır. 15. haftanın sonunda bebeğinizin boyu 10-12 cm ve ağırlığı 70-74 gram civarında olacaktır.

Bu hafta artık leğen kemiği üzerine çıkmış olan rahim bölgenizi yuvarlak olarak hissedebilirsiniz. Karnınız hamilelik görselliğine yavaş yavaş geçmeye başlamıştır.

15 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 15. Hafta

Bebeğiniz için 15. Hafta kemik ve kas dokusu yapısının çok daha hızlı bir şekilde gelişmeye başladığı bir dönemdir. Elleri ve ayakları ultrason görüntüsünde iyice belirginleşmeye başlayan bebeğin cildi hala çok ince olmakla birlikte ince tüycükler ile kaplanmıştır.

15. haftanın sonunda bebeğinizin boyu 10-12 cm ve ağırlığı 70-74 gram civarında olacaktır.

Artık kafasını daha dik tutabilen bebeğinizin sinir sistemi ve eklem gelişimleri nerdeyse tamamlanmaktadır.

15 hafta bebek gelisimi

Bu haftadan sonra bu ana kadar ultrason ölçümlerinde dikkate alınan baş popo mesafesi yerine; baş çevresi (BPD), karın çevresi (AC), uyluk kemiği uzunluğu (FL) ölçümleri ile gelişim değerlendirilecektir.

Yutma refleksi gelişim göstermekte olan bebek zaman zaman hıçkırabilir.

2. Trimester 15. Hafta Bebek Ultrason Videosu

15 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Karın bölgenizdeki yuvarlak belirginleşme artık dışarıdan da görülebilmektedir.

Mide yanması ve ekşimesi bu dönem için oldukça normaldir.

Damarlarınızdaki kan hacmi gebelik öncesine göre 2 kat arttığı için burun kanaması ve burun tıkanıklığı gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi nedeni ile artması gereken kan hacmi bu tür durumları yaratmaktadır.

2. Trimester 15. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür?

Yine artan kan hacmine bağlı olarak toplar damarda belirginleşme ve varis durumu ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzdan bilgi almanın yanı sıra varis çorabı kullanmak önerilen bir uygulamadır.

Yine 15. haftada cilt yapısında koyulaşama çil tipi lekelenmeler görülmesi muhtemel olup doğum sonrası normale dönmektedirler.

Hafta Hafta Hamilelik Onbeşinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Hafta Hafta Hamilelik Onbeşinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

15. Haftalık Gebelik Karın Büyüklüğü
Yukarıda yer alan videomuzu izleyerek, 15 haftalık hamilelikte karın nasıl görünür net şekilde öğrenebilirsiniz.

15 Hafta Kaç Aylık Gebelik Oluyor?
15 haftalık gebelik, toplamda 3 ay ve 3 hafta süren bir dönemi ifade eder.

4 Aylık Bebek Kaç Haftalık Oluyor?
Bir bebek 4 aylık olduğunda, genellikle 16 haftalık olur. Ancak, 15 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek henüz 4 aylık değildir.

15 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler
15. hafta hamilelik dönemi anne adayında yaşanan değişiklikleri sayfamızın yukarısında yer alan "15 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler" başlığımızdan inceleyebilirsiniz.

15 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı
15 haftalık gebelikte kasık ağrısı, rahmin genişlemesi ve bağ dokularının gerilmesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Ancak, şiddetli veya sürekli ağrılar için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Son güncelleme: 22/02/2024


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>