Gebelik Hakkında Merak Edilen 8 Soru Cevap

Hamilelikle ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz. Artık endişeye kapılmak yerine uzmanların sorularınıza verdiği yanıtları öğrenebilir ve çok daha rahat bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. İşte en çok merak edilen gebelikle ilgili sorular ve yanıtları…

Hamilelikle ilgili yanıtı merak edilen pek çok soru var. Kimi zaman anne adayları kimi zaman da anne adayının yakınları bu soruların yanıtını araştırıyor. Peki, gebelikle ilgili en çok hangi soruların merak edildiğini biliyor musunuz? İşte o sorular ve uzmanların sorulara verdiği cevaplar…

bebeginizin cinsiyeti

Bebeğin Cinsiyeti Önceden Belirlenebilir mi?

Kimi zaman medyada çıkan haberler anne ve baba adaylarının akılların karışmasına da neden oluyor. Bazı ülkelerde bebeğin cinsiyetinin belirlenebildiğine dair haberler asılsız. Bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek mümkün değil. Tamamen doğal bir şekilde cinsiyet belirleniyor. Ayrıca bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde anne değil baba etkili oluyor.

Bebeğin Cinsiyeti Genetikle İlgili mi?

Ailede sürekli kız çocukların ya da erkek çocukların dünyaya gelmesi tamamen tesadüf. Bebeğin cinsiyeti ile genetiğin ilgisinin olmadığı uzmanlar tarafından da sıklıkla dile getiriliyor. Bebeklerin cinsiyeti genetik olarak belirlenmiyor. Dolayısıyla ailede erkek çocukların sayısının fazla olması, doğacak çocuğun erkek olma ihtimalini asla yükseltmez.

hamilelikte bulanti

Hamilelikte Kusmak Bebeğe Zarar Veriyor mu?

Gebelik döneminin ilk aylarında mide bulantıları ve kusma sıklıkla yaşanır. Hamileliğin hangi ayında olursa olsun, mide bulantısının da, kusmanın da anne karnındaki bebeğe hiçbir zararı yok.

Hareketli Bir Yaşam Bebeğe Zarar Verir mi?

Uzmanlar zaten düşük tehlikesi olmayan bayanlara haraketli bir hamilelik dönemi geçirmelerini öneriyor. Bu yüzden ağır kaldırmamak ve ağır sporlar yapmamak kaydıyla hareketli bir günlük yaşantının bebeğe hiçbir zararı yok.

hamilelikte mide bulantisi

Hamilelikte Mide Bulantıları Nasıl Azalır?

Yemek esnasında su içmemek, sık ancak az yemek, parfüm gibi ağır kokulardan uzak durmak ve zencefil çayı içmek gebelikte mide bulantılarını azaltabiliyor.

Hamilelikte Kaç Kilo Almak Normal Kabul Edilir?

Sanılanın aksine gebelikte kaç kilo alındığı aslında çok önemli… Eğer gebelik öncesi fazla kilonuz varsa gebelikte 5 ila 9 kilo almanız önerilir. Eğer kilonuz gebelik öncesinde normalse 10 ila 15 kilo arasında kilo alımı normal kabul edilir. Eğer hamilelik öncesi çok zayıfsanız bu durumda 20 kiloya kadar alabilirsiniz.

hamilelikte spor egzersiz

Hamilelikte Spor Yapılabilir mi?

Hamilelik öncesinde düzenli spor yapanların hamilelikte de doktor kontrolünde spora devam etmelerinde sakınca olmayabilir. Ancak gebelik dönemi spora yeni başlamak için doğru bir dönem değil. Ayrıca ağır sporlardan ve ağır eşya kaldırma gibi aktivitelerden de uzak kalmak gerekiyor.

Hamilelikte Neden Folik Asit Alınmalı?

Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren folik asit takviyesinin alınmasının nedeni, bebekte noral tup defektini ihtimalini azaltmaktır. Ancak anne adayları doktora danışmadan asla folik asit takviyesine başlamamalı… Hangi dozda takviye alınacağı konusunda mutlaka doktora danışılması gerekiyor.