Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur?

Kadınların hepsinde olmasa da belirli bir kısmında adet döneminde kanama ile birlikte şiddetli ağrılar meydana gelir. Tıpta adı Dismenore olan şiddetli adet ağrısı, pek çok kişinin kadın doğum kliniklerine ya da hastanelere acil başvuru nedenlerinden biridir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kalıcı şekilde tedavi edilebilen adet sancısı kadınların gereksiz yere çektiği ağrılardan…

Kadınlar için kabusa eşdeğer olan şiddetli adet sancısı her 10 kadından birinin problemi. Pek çok neden, kadınların adet dönemlerini şiddetli sancı eşliğinde geçirmelerine neden olabiliyor. Bazen fizyolojik özellikler, bazen kalıtsal nedenler sorunu doğurabiliyor. Yani şiddetli adet sancısı sadece tek bir nedenden kaynaklanmıyor.

Aslında adet sancısı pek çok kadının yaşadığı bir durumdur. Çünkü kanamanın başlamasıyla birlikte rahimde hafif kasılmalar meydana gelir. Bu durum sancı ya da hafif ağrı olarak hissedilir. Ancak kadınların günlük yaşamını olumsuz etkilemez. Çok sayıda kadın hafif bir ağrı kesici ile bu sancılardan kurtulabilir.

Şiddetli Adet Sancısı

Fakat şiddetli adet sancısı dendiğinde durum daha vahim bir hal alıyor. Bu sorunu yaşayan kadınlarda kanama ile birlikte, bazen kanama başlamadan şiddetli bir ağrı başlar. Kadın hastalıkları acil servislerine yapılan başvuruların % 10’unun nedeni şiddetli adet sancıları ve ağrılarıdır. Peki, bu ağrıların kaynağı ne?

Şiddetli Adet Ağrısına Neden Olan Salgı

Regl süreci başladığında rahimde kasılmalar da başlar. Bu kasılmalar esnasında rahimde prostaglandin maddesi salgılanır. Ancak bu madde aşırı salgılandığında şiddetli bir ağrı meydana gelir. Aslında prostaglandin salgılanması kadınlar için yumurtlamalı bir dönem geçirildiğinin işaretidir. Özellikle adet kanaması henüz başlamadan ağrı başlıyorsa, iyi bir yumurtlama dönemi geçirilmiş demektir.

Şiddetli adet sancısının nedenlerinden biri de spiral kullanımıdır. Kadınların bir bölümü spiral taktırmadan önce bu denli şiddetli adet sancıları yaşamadıklarını belirtir. Hatta bu ağrılar ve sancılar nedeniyle spiralden vazgeçen kadınlar dahi olmaktadır.