İÇERİK KATEGORİLERİ

34. Hafta Gebelik

34. gebelik dönemi artık anne kanındaki antikorlar bebeğe transfer edilmeye başlamıştır. Bunlar doğuma kadar bağışıklık sağlamaya devam edecektir. Bebeğinizin böbrek üstü bezleri de gelişmiş ve cildini kaplayan verniks tabakası iyice incelmiş ve lanugo tabakası tamamen yok olmuştur.

Doğuma nerdeyse günlerin kaldığı bu dönemde artık çok daha sakin bir şekilde hareket etmelisiniz. 34. Haftaya gelindiğinde bebeğinizin ve sizin vücudunuz doğuma hazırlık yapmaya başlamıştır.

34 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 34. Hafta

Artık nerde ise yeni doğan gibi davranmaya başlamış olan bebeğinizin sık bir biçimde saçları oluşmaya başlamıştır.

Uyku ve uyanıklık dönemleri belli periyotlar ile çok daha düzenlidir artık. 34. haftadan itibaren solunum hareketleri artmakta olan bebeğiniz doğum sonrası rahat nefes alabilmek için hazırlıklara başlamış durumdadır.

34 hafta bebek gelisimi

Bu dönem itibariyle bağışıklık sistemi gelişmeye başlayan bebeğinizin tırnakları artık iyice uzamıştır. Hatta öyle ki hemen doğum sonrası kesilmesi gerekebilir.

Bebeğinizin kafa kemikleri halen oldukça yumuşaktır ve tamamen kaynaşmamıştır, böylece bebeğiniz dar doğum kanalından kolay çıkabilir.

34. gebelik dönemi artık anne kanındaki antikorlar bebeğe transfer edilmeye başlamıştır. Bunlar doğuma kadar bağışıklık sağlamaya devam edecektir.

Bebeğinizin böbrek üstü bezleri de gelişmiş ve cildini kaplayan verniks tabakası iyice incelmiş ve lanugo tabakası tamamen yok olmuştur.

3. Trimester 34. Hafta Bebek Ultrason Videosu

34. Haftaya gelindiğinde bebeğinizin akciğerleri nerdeyse tamamen gelişmiştir ve akciğerlerde büyük olasılıkla sürfaktan adı verilen madde bulunmaktadır.

Sürfaktan Nedir?

Sürfaktan, akciğerlerimizde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki hava boşaltımından sonra duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen madde olarak tanımlanabilir.

Anne İçin Gebelikte 34. Hafta

34. hafta sizin için rahat hareket edememe ve yorgunluk demektir.

Hamileliğinin bu son dönemlerinde rahat uyku uyuyabilmek sizin için nerdeyse lüks olabilir. Yorgunluğunuzun nedenlerinden biri de geceleri düzenli uyuyamamanızdır. Bu nedenle gündüz uykularını azaltmak akşam yemeğini erken yemek, ılık bir banyo ve ılık süt daha konforlu bir uyku için faydalı olacaktır.

3. Trimester 34. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür?

Uyku düzeninizi sağlamanız sırt ve bel ağrılarınız içinde olumlu katkı sağlayacaktır. Akşam saatlerinde ve sıcak havalarda ödem sorunu canınızı sıkabilir. Bununla birlikte Braxton-Hicks Kasılmaları bu haftadan itibaren sıklaşmaya başlayabilir. Bu kasılmalar genellikle ağrısız ve düzensizdir. Endişelenmeyin bu kasılmalar ile vücudunuz kendini doğuma hazırlıyor.

Bu dönemde bebeğinizin böbrek üstü bezlerinden salgılanmakta olan hormonlar ile anne adayında süt üretimini sağlamaktadır. Her hamilelikte farklılık gösterebildiği ve büyüme oranlarına göre değişebildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Son güncelleme: 18/11/2023


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR