Kalp Şeklinde Rahim

Rahim, sürekli yenilenen bir yapıya sahiptir. Ortada mevcut bir gebelik durumu yoksa rahim her ay regl ile birlikte hamileliğe hazırlanır. Regl çok sağlıklı bir süreç olmakla birlikte doğurganlık için elzemdir. Rahim yapısı tüm bu çerçevede önemlidir çünkü bazı hallerde rahimde şekil bozukluğu yaşanır.

Kalp Şeklinde Rahim Gebelige Engel mi

Rahimdeki şekil bozuklukları doğuştan olabileceği gibi sonradan zaman içerisinde de olabilir. Şekil bozukluğu gebe kalmayı zorlaştırır, düşük yapmaya sebep olur. Rahimdeki şekil bozukluklarının hamilelik öncesinde teşhis edilip tedavi edilmesi çok sağlıklı ve gebe kalmayı kolaylaştıran bir etmendir.

Ancak şöyle bir durum var ki rahimde şekil bozukluğu bariz şekilde belli olan ya da belirtisi gözlenen bir durum değil, bu sebeple teşhis etmek fazlasıyla zordur. Kalp şeklinde rahim, bu bozukluklardan yalnızca biri. Rahim filmi, MR, üç boyutlu görüntüleme gibi yöntemlerle kalp şeklinde rahim problemi teşhis edilebilir.

Kalp Şeklinde Rahim Tedavisi

Kalp şekil bozukluklarını tespit etmek zor olsa da bazı belirtiler vardır. İşte o belirtiler;

  • Regl olamama ve regl döneminde yoğun ağrı hissetme
  • Birden fazla düşük
  • Erken doğum

Rahimde Şekil Bozuklukları

Kalp Şeklinde Rahim ve Gebelik

Bicornuate uterus yani yaygın bilinen adıyla kalp şeklinde rahim, doğurganlığı kesin olarak etkilemez. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, kalp şeklinde rahmin gebe kalma olasılığında azaltıcı etki olduğunu göstermemiştir. Ancak kalp şeklinde bir rahim bozukluğunun gebeliğin ilerleyen dönemlerinde erken doğum ve düşük riskini artırdığı bilinmektedir. Uterus olmasına rağmen doğum yapan annelerin bebekleri, uterus sorunu olmayan annelerden doğan bebeklere oranla doğum kusurları konusunda daha risklidir. Kalp şeklinde rahim ya da farklı bir rahim şekil bozukluğu varsa gebelik riskli kabul edilecektir. Böyle durumlarda hamilelik süreci daha dikkatli takip edilir, bebeğin pozisyonu sıklıkla kontrol edilir.

Kalp Şeklinde Rahim Ameliyati

Rahimde Şekil Bozuklukları Tedavisi

Bicornuate uterus bozukluğu tedavisi için rahim ameliyatı yani Strassman Metroplasty isimli bir tedavi tekniği uygulanır.

Ameliyat sonrasında kalp şeklindeki rahim olması gerektiği gibi armut şekline gelir. Rahim şekil bozukluğu ameliyatı basit bir işlem kabul edilmektedir. Kalp şeklinde rahim bozukluğu tıp çevresinde tartışılır. Çünkü uterus gebe kalmaya engel teşkil etmez. Ancak düşük ve erken doğum riski oluşturması tedaviyi gerekli kılmaktadır.