Yulaf Unlu Mama Tarifi

Ek besine geçildiği dönemden itibaren uzmanlar tarafından bebeklerin tüketmesi için önerilen yulafı, siz de mama haline getirerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Yapımı son derece kolay ve pratik olan yulaf unlu mama, bebeğin rahat sindirmesine de yardımcı olurken kabızlık sorununu da oluşturmaz. Günlük taze olarak yapılmasına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı beslenme konusunda yetişkinlere faydası sayılmakla bitmeyen yulaf, bebekler için hazırlanan mamalarda da sıklıkla kullanılır. 6 aydan sonra bebeklere verilen ek besinler içerisinde yer alan yulaf, bebeğin sindirimini kolaylaştıran besinler arasında yer alır. Fakat burada annelerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur kullanılacak olan yulaf ununun taze olmasıdır.

yulaf unlu mama

Yulaf Unlu Mama için Gerekli Olan Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı tam yulaf unu
  • 1 /3 su bardağı su
  • 1/3 su bardağı anne sütü ya da devam sütü

Mamanın Hazırlanışı

İlk olarak yulaf unu ile oda sıcaklığında doğal bir ısı kazanan su, bir kaba konur.

Orta ateşte kaynatılarak fokurdaması beklenir.

Kaynamaya başladıktan sonra altı kısılır ve 3 -5 dakika daha pişirilir. Daha sonra biraz soğuması ve dinlenmesi için bekletilmelidir.

En son ise anne sütü ya da devam sütünden biri eklenerek iyice karıştırılarak yulaf unlu mama tamamlanır. Mama yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise suyun sıcak olarak eklenmemesidir. Aksi takdirde yulaf unu topaklanabilir.