Çocukların sağlıklı bir şekilde beslenebilmeleri için 4 farklı besin grubunda yer alan gıdayı yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gereklidir. Süt grubundan süt ve yoğurt, et grubundan et, tavuk ve yumurta, kuru baklagiller grubundan sebze meyve, tahıl grubundan ekmek, bulgur, makarna ve pirinç gibi besinlerin düzenli olarak belirli aralıklar ile her öğünde tüketilmesi gereklidir. Kemik ve diş gelişimini çocuk yaşta sağlayabilmek için günde 2-3 su bardağı kadar süt ya da yoğurt ile birlikte ufak bir dilim peynirin de tüketilmesi gereklidir. Çocuklarda beslenme konusuna dikkat edilirse aynı zamanda olası hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmeleri ve büyüme çağlarını sıkıntısız atlatmaları sağlanmaktadır.

Çocuklarda Kahvaltının Önemi

Özellikle öğrencilik çağı gelen çocuklar için en önemli öğün arasında kahvaltı bulunmaktadır. Gece boyunca aç kalan vücut güne sağlıklı bir şekilde başlayabilmek için ihtiyaç duyduğu kaynakları kahvaltı öğününden almaktadır. Kahvaltı yapılmadığı günlerde çocuklar üzerinde konsantrasyon eksikliği, yorgunluk, baş ağrısı ve genel performans düşüklüğü gibi problemler kendisini göstermeye başlar.

Çocukların sabahları düzenli olarak ihtiyacı olan kahvaltılarını yapmaları bir alışkanlık halini almalı ve kesinlikle aksatılmamalıdır. Çocuklarda beslenme alışkanlığı sağlanırken aynı zamanda kahvaltı öğününde peynir, meyve suyu, ekmek ve süte muhakkak yer verilmelidir. Gün boyunca çocuğunuzun fiziksel aktivitelerinde ihtiyacı olan enerji kahvaltı sayesinde sağlanmaktadır. Bu yüzden kahvaltıyı kesinlikle atlatmamalısınız.