Çocukların Alması Gereken Günlük Enerji Miktarı

İlk 6 aydan sonra daha hızlı gelişmek ve büyümek için anne sütüne ek olarak bebeklerin daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Ek besin denildiğinde akla kesinlikle abur cubur ve işlemiş gıdalar gelmemelidir. Kalsiyumun bolca bulunduğu süt ve süt ürünleri bebeğin sağlıklı gelişimi için en uygun besinlerdir. Bunun dışında et, tavuk ve balık bebeğin öğütebileceği şekilde verilmesinde fayda var.

Çocukların doğdukları andan itibaren sürekli olarak dönemlerine göre değişiklik gösteren bir beslenme alışkanlıkları oluşmaya başlar. İlk 6 aylık dönem içinde çocuğun gelişmesini ve beslenmesini sağlayan en temel besin anne sütüdür. Anne sütü dışında herhangi bir besinde 40 temel besin öğesi barınmadığı için o tür besinler ile çocuğun gelişmesi mümkün değildir.

Fakat çocukların daha sağlıklı gelişmesi ve kendilerini besleyebilmeleri için diğer besinler ile birlikte anne sütünü tüketmesi gereklidir. Aşağıdaki besinleri bir bebeğin yetişkinlik dönemi dahil olmak üzere gün içinde kesinlikle tüketmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Beslenme

Süt ve Süt Ürünleri

Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri bu tür besinlere iyi birer örnektir. Kemik ve diş gelişimine yardımcı olan bu besinler aynı zamanda A vitamini ve B vitamini açısından zengindir. Bebeklik, çocukluk ve yetişkinlik döneminde kasların düzenli olarak gelişmesine ve çalışmasına da yardımcı olurlar.

Çocuklar Sütle Beslenme

Sebze ve Meyveler

Bu tür besin grubunda yer alanlar C vitamini, A vitamini ve B vitaminleri açısından zengin besinlerdir. Potasyum ve diğer mineraller açısından da iyi kaynaklardır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve C vitamininin vücuda alınması için sebze ve meyvelerden yararlanabilirsiniz.

Beslenme Meyve Sebze

Et Tavuk ve Balık

Protein denildiği zaman akla ilk gelen besinler bunlardır. Demir, çinko mineralleri dışında A vitamini, E vitamini ve B vitamini açısından da zengin besinlerdir.