Bebeklerde İsilik Neden Olur?

İsilik, özellikle yaz aylarında aşırı sıcak nedeni ile ter kanallarının tıkanması sonucu meydana gelen bir durumdur. Kabarcık ve kırmızı noktalar görünümündedir. Göbek, sırt ve kollar olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir. Pamuklu giysiler giydirmek, sık banyo yaptırmak ve ileri derece isilikler içinse doktora başvurmak gerekiyor.

Genellikle yaz aylarında çoğunlukla görülebilen isilik, ter kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkan bir dermatolojik bir vakadır. İnsan vücudunda küçük kabarcıklara neden olan isilik, ciltteki gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan deri döküntü çeşitlerindendir. Çoğunlukla bebeklerde ve çocuklarda rastlanan isilik durumu, iki farklı türde olmak üzere ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde İsilik Türleri

Bunlardan biri; küçük su baloncukları seklinde oluşan deri döküntüleri, diğer bir tür ise, su toplamış kırmızı bir cilt görüntüsü ile meydana gelmektedir. Ciltte yoğun kaşıntı durumuna neden olan isiliğin yeni doğmuş bebeklerde görülme olasılığı oldukça yüksektir.

bebeklerde isilik tedavisi

İsilik Vücudun Nerelerinde Görünür?

İncelen bulgular sonucunda isilik neden olur, nasıl tedavi edilir? sorularının yanıtları vakaya göre farklılık göstermekle birlikte sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik oluşumuna rastlanma oranı yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Vücutta kollar, göbek ve göğüs bölgelerinde, iç çamaşırının lastikli bölümlerinin temas ettiği bölgelerde oluşabilen isilik, göz kapağı, alın, burun, diz kapağı arkası gibi alanlarda da görülebilmektedir. Yeni doğan ve bebeklerde görülen isilik durumu genellikle popo bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Üç dört gün içinde geçtiği bilinse de, isilik durumunun aynı bölgelerde tekrarlama riski yüksektir.

Hafif deri tepkimeleri olarak ortaya çıkmakta olan isilik durumu kaşıma nedeni ile enfeksiyon ve kabuklanma meydana getirebilmektedir. Doğal ve pamuklu kumaşlardan oluşan rahat ve bebek vücudunu fazla sıkmayan giysi tercihleri ise isilik oluşumunu önlemeye yönelik katkı sağlamaktadır.