Brokoli Püresi Tarifi

Sebzelerle yapılan bebek püreleri her daim besleyici ve doyurucudur. Özellikle brokoli 6 aylıktan daha büyük olan tüm bebeklere yedirilmesi mutlaka önerilen sebzeler arasında yer alıyor. Brokoli tek başına bebekler tarafından pek lezzetli bulunmadığından bazı sebzelerle tadını daha cazip hale getirebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız brokoli püresi tarifinde tüm ayrıntılar mevcut.

En besleyici ve en sağlıklı ek gıdalarla bebeğinizi beslemek istediğinizi çok iyi biliyoruz. Bu yüzden bebek püreleri arasında bebeğinizin severek yiyeceğinden emin olduğumuz brokoli püresini de ekledik. Bu tarif sadece brokoliden oluşmuyor. İçerisinde bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürmeleri için ihtiyaçları olan pek çok vitamini ve minerali barındıran farklı gıdalar da var.

Ancak bebeğiniz henüz 6 aylık değilse, bu püreyi sindirmekte çok zorlanacaktır. Bu yüzden bebeklere 6 aydan önce brokoli püresi yedirmeyin. Aslında bu süreden önce hiçbir ek gıdanın önerilmediğini de hatırlatmak isteriz.

Brokoli Püresi Tarifi

Brokoli Püresi İçin Malzemeler

  • 4 adet brokoli tanesi
  • Yarım küçük boy havuç
  • Yarım küçük boy soğan
  • Yarım küçük boy patates
  • Yarım çay bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Brokoli Püresi Yapılışı

Brokoliyi haşlayın. Havuç, patates ve soğanı da farklı bir tencerede haşlayın. Çünkü haşlanma süreleri farklıdır. Eğer imanınız varsa tüm malzemeleri buharda haşlamanız, vitamin ve mineral kaybını da minimuma indirgeyecektir.

Haşladığınız malzemeleri rondodan geçirin. Üzerine sütü ve zeytinyağını ekleyin ve yeniden rondodan geçirin. Eğer bebeğinizin yutmakta güçlük çekeceği kadar katı bir kıvam alırsa ılık su ya da süt ekleyerek ideal püre kıvamını almasını sağlayabilirsiniz.