Corona Virüs Hamilelere & Anne Karnındaki Bebeğe Bulasır mı?

Birçok anne adayının merak ettiği sorulardan bir tanesi son günlerde ülkemizde de tedirginliğe yol açan Corona Virüs Covid-19 hamilelere nasıl yansır ve bebeklere zarar verir mi sorusu.

Şimdi gelin sizlerle Corana Virüs Covid-19 Hamilelere bulaşır mı? Bebeği nasıl etkiler? Anne sütünden bebeğe geçer mi? Sorularına yanıtıni aşağıda yer alan videomuzdan ya da devamında bulunan makalemizden inceyelebilirsiniz.sizlerle paylaşalım.

Corona Virüs Covid-19, Hamilelik ve Bebek

Aslında Corona Virüs ile ilgili olarak en öncelikli iki kriterimiz var.

1- Evde kalmak ve sosyal uzaklaşmaya uymak,

2- Hijyen kurallarına ve kişisel temizliğe dikkat etmek. Hamile olan anne adaylarımız ise bir tık daha fazla dikkatli olmalı.

corona virus anne ve bebek

Özellikle İnternet Üzerinden Okuduğunuz Her Habere İnanmayın!

Hamilelik döneminde kadınlar hormonlar dolayısıyla oldukça hassa ve değişkenlerdir bu sebeple okudukları veya gördükleri herhangi bir haber beklenenden daha farklı bir hissiyata sebep olabilir. Bu sebeple güvenilir kaynaklar dışında edinilen bilgilere itimat etmemeniz sizin faydanıza olacaktır.

Mümkün olduğunca evde kalın. Ev içinde vakit geçirebileceğiniz aktiviteler (örnek: kitap okumak, film-dizi izlemek, egzersiz yazmak vb) yapmanız hem siz hem bebeğiniz için iyi olacaktır.

Bu dönemde çok strese girmemeye, moralinizi yüksek tutmaya, gerginlik ve öfkeden uzaklaşmaya özen göstermelisiniz!

corona-insanlarla-temas

İnsanlarla Temasa Dikkat!

Yeni Corona Virüs Covid-19 un nasıl bulaştığını artık biliyoruz, bu sebeple özellikle Sağlık Bakanlığımızın açıklamış olduğu 14 Kurala dikkat edelim ve uygulamaya çalışalım.

Mümkün olduğunca kalabalık ortamlara girmeyelim, kişilerle temastan kaçınalım. Corona Virüs Covid-19 damlacık yoluyla bulaştığı için öksüren, hapşıran kişilere özellikle dikkat edelim ve uzak duralım!

gebelikte-coronavirus-saglikli-beslenme

Sağlıklı Beslenme ve Su Çok Önemli!

Uzmanlar Corona Virüs Covid-19  için beslenmenin çok önemli olduğunu vurguluyor. Daha çok meyve ve sebze konusunda tercihler yaparak sağlıklı beslenmenize devam edin.

Hamilelik dönemi zaten su tüketiminin önemini biliyorsunuz. Bu dönemde yine ayni şekilde şu tüketimimize dikkat edelim eliminizden geldiğince boğazlarımızı sıcak ve nemli tutmaya özen gösterelim.

gebelikte-soguklara-dikkat

Soğuktan Kendinizi Koruyun!

Mevsim hala kış olduğu için özellikle dışarı çıkacaksanız boğazlarınızı korumaya özen gösterin.

Sizi terletecek kadar çok kalın, üşütecek kadar da ince giymemeye dikkat edin!

Soğuk havalar özellikle gebelik döneminde bağışıklık sisteminizi daha fazla zayıflatır!

corona-virus-anneden-bebege-gecermi

Yeni Corona Virüs Covid-19  Anneden Bebeğe Geçer mi?

Hamilelik dönemi Corona Virüs Covid-19  yakalanma ve ölüm riski normal kişilere göre daha fazladır. Özellikle 35 yaş üstü anne adaylarımız, diyabet, kalp, böbrek, astım vb kronik rahatsızlıkları olan anne adaylarımız için bu oran biraz daha fazla olmakta. Corona Virüs Covid-19'un özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişileri etkilediğini biliyoruz. Gebelik dönemi  Yeni Corona Virüs Covid-19'un bebeğe etkisi üzerine elde yeterli bilgi bulunmasa da (virüs daha çok yeni olduğu için şuan açıklanmış net bir akademik bilgi mevcut degil) bu aileye mensup diğer virüsleri erken doğuma, düşüğe ve düşük doğum ağırlığına neden olabildiği biliniyor. 

Ayrıca hamilelik döneminin  ilk üç ayı yani 1. Trimesterinda enfeksiyon nedeni ile yüksek ateşi olan anne adaylarının bebeklerinde sırt kemiklerinde açıklık (spina bifida) olma riski artıyor.

corona-virus-anne-sutunden-bebege-gecermi

Yeni Corona Virüs Covid-19 Anne Sütünden Bebeğe Geçer mi?

Daha önce belirttiğimiz gibi Yeni Corona Virüs henüz çok yeni bir Pandemik bulaşıcı hastalık bu sebeple henüz araştırmaları, tedavisi ve aşısı bulunamadı ancak Corona Virüs ailesini biliyoruz ve bu aileden olan diğer virüslerin süte geçmediği kanıtlandı.