Adet Görmenin Normal Periyodu Nasıl Olur?

2 ile 7 gün arasında değişen adet günleri kadınların ergenliğe girmesiyle başlar ve menopoza kadar devam eder. Rahim iç zararının oluşan hormonal değişiklikler sonucu dökülmesiyle adet kanamaları meydana gelir. Bu kanamalarda 21 günden az zaman zarfında tekrar etmesi erken, 35 günden sonra görülmesi ise geç sayılır. Adet periyodu sürekli değişen kişilerin kadın doğum uzmanları ile görüşmesinde fayda görülür.

Kız çocuğunun ergenliğe ulaşmasıyla birlikte başlayan ve menopoz evresine kadar devam eden adet kanaması, rahmin iç zarının oluşan hormonal değişikliklerle birlikte dökülmesidir. Gebelik oluşmadığı müddetçe bu dökülme meydana gelir ve 28 günde bir kanama şeklinde oluşur. Kanamanın ortalama 7 gün sürdüğü hesap edilir ve 28+7 göz önünde bulundurulduğunda bir kanama ile sonrası arasında en fazla 35 gün bulunabilir. 21-35 normal kabul edilen gün aralıklarıyken, 21 günden az sürede tekrar adet kanamasının görülmesi erken oluşum, 35 günden sonra görülmesi ise geç oluşum anlamına gelir.

Normal Adet Süresi Ne Kadardır?

Adet Görmenin Normal Periyodu

Adet kanamasının 2 ila 7 gün aralığında olması normal kabul edilir. Sadece bir gün kanamanın gerçekleşmesi çeşitli sağlık problemlerinin habercisi olabilir, bu nedenle az miktardaki kanamanın nedeni araştırılmalıdır. Adet görme periyodu sürekli olarak değişkenlik gösteren bayanların uzmanla görüşmesi önerilir. 7 günden fazla süren kanamalar da olabilir. Yine bu da aşırı bir kanama olacağından nedeninin araştırılması için uzman kontrolüne ihtiyaç vardır.

Bayanların adet süreçlerini takip etmeleri gerekir. Adetin başladığı tarihle bir sonraki adetin başladığı tarih arasında en az 21, en fazla 35 gün olmalıdır.

İlk adet sürecinde kanamalar daha uzun sürer. Ergenliğine ulaşan kız çocuğunun ilk kanamadan sonrası 5 ile 7 yıl arasındaki süreçte adet süresi 5-8 gün arasında değişir. Adet aralıkları da düzensiz olabilir. Bu süreç sonrasında normal şekilde seyrederken, 40’lı yaşlara ulaşıldığında hormonal değişiklikler nedeniyle yeniden döngü uzar. İlk adet sürecinde olduğu gibi 3-8 gün arasında kanama görülmeye başlar ve 2-3 yıl gibi bir süre sonrasında menopoz ortaya çıkar.

Adet görme periyodu kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Bunun nedeni de temel olarak her bayanın yumurta hücrelerinin olgunlaşma sürenin birbirinden farklı olmasıdır.