Taze Fasulye ve Patatesli Besleyici Püre

Bebeklerinize ek besin olarak verebileceğiniz 6 ay ve sonrası için oldukça besleyici ve yapımı kolay olan taze fasulye ve patatesli sebze püresi tarifi.

6. aydan itibaren başlanılan ek gıda öğünlerinde, anneler bebekleri için ilk etapta sebze çorbaları vermek isterler. Halbuki sebze ile yapılan çorbaların yarısı sudur. Dolayısıyla hazırladığınız çorba, vitamin ve mineral gibi önemli değerler açısından fakir olduğu için bebeğinizin besin ihtiyacını çok fazla karşılayamaz. Bu bakımdan ek gıdaya geçişte en doğru yöntem, sebze pürelerine yönelmektir. Doğru şekilde hazırlayacağınız bir sebze püresi, bebeğinizin karnının doymasına ve beraberinde gününü daha huzurlu şekilde geçirmesine yardım eder.  Taze fasulye ve patates ile yapacağınız bu sebze püresi de  besleyici özelliği yüksek olan mama tariflerinden birisidir.

Fasulye Patatesli Pure

Taze Fasulye-Patates Püresi Malzemeler:

  • 1 adet orta boy patates,
  • 6-7 adet taze fasulye,
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ (tercihen)
  • 1 su bardağı su

Not: Bebeğiniz 8 aydan büyükse ve doktorunuz yemesine izin veriyorsa püreye 1/2 oranında soğan da ekleyebilirsiniz.

Taze Fasulye-Patates Püresi Yapılışı:

1. Fasulyeleri önce güzelce yıkayın, hijyenik olması adına 7 dakika kadar sirkeli suda da bekletebilirsiniz. Daha sonra bir kez daha sudan geçirip ince ince dilimleyin.

2. Patatesi soyup, birkaç kez yıkayın. Ardından küp küp doğrayın.

3. Küçük bir tencereye tereyağı alın. Yağı biraz erittikten sonra üzerine bir su bardağı su koyun.

4. Tenceredeki su kaynadıktan sonra patates ve fasulyeleri ilave edin. Bu sürede tencerenizin kapağını kapatıp sebzelerin daha iyi yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Pişirme süresini 15-20 dakika arası ayarlamanız yeterli olacaktır.

5. Tencereyi tezgaha alarak sebzeleri hafif soğutun. Soğuduktan sonra artık blender yardımıyla güzelce püre haline getirebilirsiniz.

Not: Püre, başta bebeğinize tatsız tuzsuz geldiği için alışıncaya kadar yemek istemeyebilir. Bu aşamada azar azar vererek günbegün alışmasına destek olabilirsiniz. Dilerseniz tadını biraz daha zenginleştirmek için içerisine bir tatlı kaşığı zeytinyağı da ilave edebilirsiniz.