Gebelik Testi Güvenilir mi?

Kadınların hamilelik şüphesi durumunda aklına gelen ilk yöntem gebelik testi uygulaması oluyor. Artık hamileliğin mevcut olup olmadığının anlaşılması son derece kolay bir şekilde uygulanan bu testler sayesinde mümkün hale geldi.

Evde uygulanabilen ve idrar numunesi ile yapılan gebelik testlerinin güvenilir olup olmadığı ise merak ediliyor. Testin sonucu negatif ya da pozitif olsa da kadınların bu testlere güvenmesi zor olabiliyor. Peki, evde uygulanabilen gebelik testleri güvenilir mi?

gebelik testi ne kadar guvenilir

Öncelikle bu testlerin hamileliği nasıl tespit ettiğini bilmeniz gerekiyor. Gebeliğin gerçekleşmesiyle birlikte vücuttaki hcg hormonu da artmaya başlar. Bu hormon önce kanal ardından idrara karışır. Kana karışması çok daha hızlı gerçekleştiği için kan ile yapılan ve sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilen gebelik testleri daha erken dönemde hamilelik olup olmadığını belirleyebiliyor.

Gebelik Testi Gebeliği Nasıl Tespit Ediyor?

Eczanelerde satılan ve evde idrar numunesi kullanılarak gerçekleştirilen gebelik testleri ise idrardaki hcg seviyesini ölçerek hamilelik olup olmadığını tespit ediyor. Eğer doğru zamanda testi yaparsınız evde uygulanan gebelik testlerine güvenebilirsiniz. Bu konuda çok sayıda kadının yaptığı en yaygın hata idrarla yapılan gebelik testleri için acele etmektir. Genellikle adetin geciktiği ilk gün bu testler uygulanır. Ancak bu dönemde hcg hormonu henüz idrara karışmış değildir. Hormon idrarda çok az miktarda olduğu için evde uygulanan testler ile hcg hormonu tam olarak tespit edilemez.

Bunun için adet döneminin üzerinden en az 4 gün geçmesi gerekiyor. Evde idrarla gebelik testi yapacaksınız en doğru sonucu almak ve gördüğünüz sonuca güvenebilmek için adet döneminin üzerinden en az bir hafta geçmesini bekleyin. Bir hafta geçtikten sonra evde uygulanan gebelik testlerinin sonucuna güvenebilirsiniz. Eğer bu kadar süre beklemek istemiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kan numunesi ile yapılan gebelik testi için talepte bulunabilirsiniz.