İÇERİK KATEGORİLERİ

Hamilelikle İlgili 13 Garip Gerçek Bilgi

Hamilelik, bilimin halen pek çok yönünü çözemediği, belki de yaşamın en gizemli hallerinden biridir. Evet, artık farklı gezegenlere dahi seyahat ediyoruz. Ancak halen hamileliğe dair her bilgi elde edilebilmiş değil. Araştırmalar, çalışmalar sürerken gün geçtikçe gebelikle ilgili yeni bilgilere ulaşılıyor. Bu bilgileri siz de merak ediyor musunuz? O halde hemen anlatmaya başlayalım!

Hamilelik ile ilgili bilinenler zaten ortada! Bir de pek bilinmeyen gerçekler var. Bunların kimi oldukça tuhaf, kimileri ise bir o kadar çarpıcı. Bazı bilgiler ise yapılan araştırmalarda elde edildi ancak halen sebep-sonuç ilişkisi kurulamadı. Yani gizemini halen koruyan bilgiler de var.

Hamilelik ve bebekler ile ilgili sizi oldukça şaşırtacak  en yeni ve en tuhaf gerçekleri öğrenmeye hazır mısınız?

hamilelikle ilgili bilgiler

1- Hamilelik döneminde rahim, olduğundan tam 500 kat büyür. Doğumla birlikte küçülmeye başlar ve birkaç ay sonrasında eski halini alır.

2- Erkek bebekler anne karnında bir kimyasal salgılanmasına neden olur. Bu da erkek bebek bekleyen anne adaylarının daha fazla yemek yeme isteğine neden olur.

3- Yapılan araştırmalara göre uzun boylu kadınlar daha fazla ikiz bebek sahibi oluyor. Ancak ikiz bebek ile annenin boyu arasında henüz tıbbi bir ilişki kurulabilmiş değil.

4- Doğumdan hemen sonra göbek bağı kesilir. Ancak bu esnada bebek hiçbir acı ya da farklı bir duygu hissetmez.

5- Hamileyken sigara içen kadınların bebekleri büyüdüğünde çok yüksek olasılıkla sigaraya başlıyor. Aynı durum alkol için de geçerli. Hamileyken alkol alanların bebekleri büyüdüklerinde mutlaka alkole ilgi duyuyor.

6- Aslında bebekler anne karnında sadece 2 aylıkken hareket etmeye başlar. Ancak hareketlerin anne adayı tarafından hissedilmesi aylar sürer.

7- Bebekler anne karnında sessiz sedasız hayata hazırlanıyor sanıyorsunuz değil mi? Oysa son derece gürültülü bir yaşam sürüyorlar. Aksi halde doğduklarında duydukları sesler yüzünden büyük travma yaşarlardı.

8-  Bebekler anne karnında fetüs durumundayken 1 dakikada tam 250 bin sinir hücreleri oluşuyor.

9- Plasenta da tıpkı bebek gibi büyümeyi sürdürür. Son halini hamileliğin 34. haftasında alır.

10- Bebeklerin en son akciğerleri oluşur. Zaten anne karnında en son ihtiyaçları olan organ da akciğerlerdir. Bazı bebeklerin anne karnında birkaç dişi dahi çıkıyor. Hatta dünyada doğan bebeklerin % 50’si dişli olarak doğuyor. 

11- Her hamile kadının vücudunda yaklaşık 6,5 litre su bulunuyor. Bu suyun neredeyse tamamı doğumla birlikte vücuttan atılıyor.

12- Hamile kadınların % 50 şanslı, % 50’si ise şanssızdır. Hangi konuda olduğunu merak ediyorsunuz. Tabi o bitmek bilmez sırt ağrıları konusunda… Hamilelerin % 50’si gebelikte sırt ağrısı yaşamıyor.

13- Şizofreni hastası kadınların genellikle kız çocukları oluyor. Oysa bebeğin cinsiyetini belirleyen kişi erkek! Bu bağlantı kuruldu ancak aradaki bağ henüz bilim tarafından açıklanamıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR