İÇERİK KATEGORİLERİ

Hamilelikte Saç ve Cilt Bakımı

Hamilelik; özellikle de ilk kez hamile kalan bir kadın için, daha önce pek bilinmeyen ve beklenmedik pek çok sorunu beraberinde getirir. Hamilelikte cilt değişiklikleri genellikle geçicidir; ancak dikkat edilmediğinde, cilt problemleri ve değişiklikleri kalıcı olabilir. Bu nedenle, bu süreçte dikkat etmeniz gereken şeyleri bilmek ve cildinizi hazırlamak önemlidir.

Hamilelik, kesinlikle cildi etkileyebilir; ancak, nasıl etkilediği, kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Hamile kadınlarda; sivilce problemleri, renk değişiklikleri, lekeler, yağlanmada artış ya da kızarıklık görülebilir. Bunların hepsi, hamilelik hormonları ile ilgilidir. Ancak, düzenli olarak kullandığınız cilt bakım ürünlerini değiştirme fikri biraz moral bozucu görünüyor olabilir. Yapılan araştırmalara göre, hamilelik döneminde, kadınların büyük bir bölümü, cilt bakım rutinlerini devam ettirmekte zorlanırlar. Bu yazıda, hamilelikte saç ve cilt bakımı ile ilgili bilmeniz gereken ipuçları ve önerileri bulabilirsiniz…

Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelik döneminde, cildi ekstra parlaklık kazanan şanslı kadınlardan biri olabilir ya da lise yıllarınıza geri dönüp, sivilce problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde, hormonal dalgalanmaların yarattığı cilt problemlerini kontrol altına almak, açık gözenekleri korumak ve kirleri ve makyajı temizlemek için cildinizi her gün iyi bir şekilde temizlemelisiniz. 

Hamilelikte, cildiniz güneşe karşı ekstra hassaslaşır. En iyisi, güneşten uzak durmak ve geniş kenarlı bir şapka takmaktır. Hamilelik döneminde, çinko oksit içeren hamilelik dostu bir güneş kremi edinin. Uygulaması biraz daha zahmetli olsa da, sonuç buna değecektir.

Sivilce ilaçlarından kaçınmalısınız. Ağız yoluyla ya da krem olarak uygulanan sivilce ilaçları kullanıyorsanız, hamile kalmadan önce ya da hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, bu ilaçların kullanımını bitirin. Bu ilaçlar, bebeğinizin kan dolaşımına emilir. Bu süreçte; salisilik ve beta- hidroksi asit içeren ürünlerden uzak durmalısınız.

Hamile Ürünleri Kullanmak

Hamile kalmak, bir kadının hayatının en keyifli dönemlerinden biridir ancak 9 ay boyunca pek çok şeyden uzak durmak anlamına da gelir. Hamile kadınların, cilt bakımı konusunda da dikkatli olmaları gerekir; çünkü özellikle cilt bariyerini etkileyen maddeler, kaçınmanız gereken şeylerdir. Bu süre zarfında, cilt probleminiz ne olursa olsun, hamileyken kullanıma uygun ürünler kullanmanız gerekmektedir.

Çinko oksit içeren güneş koruyucuları kullanmanız önerilir. Mineralli güneş kremleri, hassaslaşan hamile ciltleri için daha uygundur. Hamileyken, yüzünüzü günde iki kez; yumuşak, kokusuz ve sabun içermeyen bir yüz yıkama ürünü ile temizleyin. Daha sert ürünlerin cildinizi tahriş etmesi daha kolaydır.

Sivilce problemi, hamilelikte en sık görülen cilt problemlerinin başında gelmektedir. Ancak sivilce kremlerinin büyük bir bölümü, potansiyel doğum kusurları riski taşıdığından; hamilelik süresinde güvenli ve etkili bir sivilce tedavisi olarak, AHA içeren ürünler tercih edin.

Hamilelikte Saç Bakımı

Saç dökülmesi, hamilelikte en sık yaşanan problemlerden biridir. Ve bu sorunla mücadele edebilmek, bir yandan da parlak ve canlı saçlara sahip olmak için bazı gerçekleri bilmeniz önemlidir.

Hamilelikte, saçlarınızın zayıfladığı bir dönemde, saç kremi kullanmanız oldukça önemlidir. Saç kremi kullanmanıza rağmen, saçlarınız cansız ve zayıf görünüyorsa; durulamadan sonra kalan silikon benzeri maddeleri gidermek için, dimetikon içeren saç ürünlerini deneyebilirsiniz.

Hamilelik döneminde; hem cilt hem de saç sağlığınız için, bol miktarda meyve, kuruyemiş, havuç ve balık içeren dengeli ve besleyici bir beslenme programınızın olması önemlidir. Protein, çinko ve biotin eksikliği, saç dökülmelerine neden olabilir.

Hamilelik döneminde saçlarınızı boyayabilirsiniz; ancak, sert renkleri kullanmaktan ve ciddi bir saç rengi değişikliğinden kaçınmalısınız. Sık boyama, saçınıza zarar verecektir. Hamilelikte, kına gibi doğal renklendiricileri de tercih edebilirsiniz. Saç kırıklarından kurtulmak için, düzenli olarak saç kestirmek daha iyi olabilir.

Kaynak:, http://ahucilercikim.com.tr/hamilelikte-sac-cilt-bakimi

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR