İÇERİK KATEGORİLERİ

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Düşük Riski Fazla Mıdır?

Doğal gebelik ile karşılaştırıldığında, tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen gebeliklerde düşük riskinin daha fazla olduğunu gösteren bazı araştırmalar olduğu doğrudur. Riskin ne kadar yükseldiği, çalışmalara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, 2000'li yılların başında yapılan bir çalışmaya göre, tüp bebek tedavisi olan ve hamile kalan kadınların %22'sinin, çocuklarını düşürdüğü bulunmuştur. Ancak bunun aksine, Amerikan Hamilelik Derneği, doğal olarak gebe kalan çoğu sağlıklı kadının da %15 ile %20 oranında düşük yapma riskine sahip olduğunu belirtmektedir.

Araştırmalar genel olarak, tüp bebek tedavisi olan ve tek bir embriyo ile hamile kalan kadınlarda, riskin az miktarda arttığını bulmuştur. Benzer bir çalışma, ikiz gebelik yaşayan ve tüp bebek tedavisi ile hamile kadınlar için düşük riskinin de sadece %18 olduğu bulunmuştur, ki bu da doğal gebeliğin düşük risk sınırları içerisindedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Düşük Riski Neden Artıyor?

Araştırmacıların, tüp bebek tedavisinde düşük riskinin nedeninin, tedavinin kendisi ile ilgili olduğuna inanmadıklarını belirtmek önemlidir. Tüp bebek tedavisinden sonra, düşük riskinin, kısırlık tedavisinin altında yatan neden ile ilgili olması daha olasıdır. Diğer bir deyişle, tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyan hastalar, düşük konusunda daha yüksek risk grubunda olabilirler. Düşük riskinin artmasının altında yatan olası nedenlerden bazıları şöyledir:

İleri Yaş: Tüp bebek tedavisine maruz kalan kadınlar, doğal yolla hamile kadınlardan daha yaşlı olma eğilimindedir ve anne yaşının daha büyük olması, daha yüksek oranda düşük riski ile ilişkilidir. Örneğin, 35-45 yaş aralığındaki kadınlar, %20 ile %35'lik bir düşük yapma riskine sahiptir. Prof. Bülent Tıraş’ın ilgili yazısından ileri okuma yapabilirsiniz.

Altta Yatan Bir Sağlık Problemi: Tüp bebek tedavisi olan kadınların, muhtemelen daha yüksek bir düşük yapma riskine katkıda bulunabilecek temel sağlık koşullarına sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Erken Farkındalık: Bir kadın, tüp bebek tedavisi olduğunda, genellikle bu süreçte hamile olduğunu daha erken dönemde öğrenir. Diğer yandan, doğal yolla hamile kalan kadınlar, özellikle hamileliğin beklenmedik olması halinde, hamile olduklarını bilmeyebilirler. Düşük riskinin en fazla olduğu dönem hamileliğin ilk birkaç haftası olduğundan, doğal yolla hamile kalan birçok kadın gebe olduklarını fark etmeden önce düşük yapabilir.

Over Stimülasyon: Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmada, bir kadının tüp bebek tedavisi olurken aldığı ovaryan stimülasyonun ne kadar rol oynadığını belirledi. Araştırmacılar, yüksek over stimülasyonu ve düşük riski arasında bir ilişki olduğunu gördüler.

Tabi ki, ihtiyacınız varsa, tüp bebek tedavisi olmaktan da vazgeçmeyin. Durumunuza göre sizin için en iyi olana yönelik bir plan geliştirmek için doktorunuzla konuşun. Aslında, implantasyon öncesi genetiş teşhisi yöntemini kullanmak, tüp bebek tedavisi öncesinde, düşük geçmişiniz varsa, tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen hamileliğinizde, düşük yapma riskinizi azaltabilir, özellikle de 40 yaşın üzerindeyseniz. Ayrıca şuradan bakabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen gebeliklerde düşük riskinin daha fazla olması, iç karartıcı bir haber gibi görünse de, tedavi sonrası düşük riskini azaltmanın yolları vardır. Bazılarını zaten biliyor olabilirsiniz, doktorunuz sizinle bazı bilgiler paylaşmış olabilir. Peki, resmin tamamını görebiliyor musunuz? Araştırmalara dayanarak, aşağıda tüp bebek tedavisi sonrası düşük yapma riskinizi azaltmak için en iyi ipuçlarını bulabilirsiniz...

TSH'nizi Kontrol Ettirin

Bir tüp bebek hastası olarak, doktorunuz, tedavi öncesi size tam bir kan testi yapmalıdır. Ancak, kliniklerin büyük bir bölümü, genellikle TSH testini gözden kaçırır, yalnızca FSH, LH ve belki de şanslıysanız AMH testlerini seçer. Ancak, anormal TSH seviyeleri ile düşük yapma arasında da bir bağlantı vardır. Ayrıca, TSH sorunları tedavi edilebilirdir.

Histeroskopi Yaptırın

Gözden kaçan bir diğer tüp bebek öncesi prosedürü de histeroskopidir. Düşük tekrarlayana kadar beklemeyi tercih eden doktorlar tarafından önerilmemektedir. Ancak, tıkanıklıklar ve rahimdeki hasarlar, şaşırtıcı derecede yaygındır. Tüp bebek tedavisi için para ödüyorsunuz ve ilk seferde başarıya ulaşmak istiyorsunuz. Histeroskopi, rahim problemlerini tespit etmede, bir HSG veya ultrason taramasından daha iyidir.

Doğru Progesteronu Koruyun

Tüp bebek tedavisinden sonra, hamileliğinizi korumanız için progesteron verilecektir. Bunlar; haplar, jel ya da enjeksiyonlar olarak verilir. Hastalar, genellikle ağız yoluyla alır; ancak bazen, daha iyi emildiği için jel olarak alındıklarında daha fazla işe yarayabilirler.

Hayatınızı Düzene Sokun

Tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen bir gebeliğin ardından yapılan düşüğün, çoğu zaman belirgin bir nedeni yoktur. Bu noktada sıklıkla, "açıklanamayan" kelimesi kullanılır. Fakat bu, sağlıklı olmak anlamına gelmiyor. Tedavinizden en az üç ay önce, hayatınızda bir sağlık diyeti başlatın. Sinirlenmeyin, sakin olun, sigara içmeyi ve alkolü bırakın ve kesinlikle reçetesiz ilaçlardan kaçının. Aralıklı olarak beden kitle indeksinizi öğrenin ve bol miktarda sebze ve meyve içeren dengeli bir diyet uygulayın. Hamile kaldıysanız, ağır kaldırmaktan kaçının. Tüm bunlar, fark yaratabilir.

İlaçlarınızı Almayı Unutmayın

Tüp bebek tedavisi gören pek çok hasta, ilaçlarını almayı hatırlamakta zorlanır. Ancak bunu yapmak çok önemlidir, çünkü kaçırılan tek bir dozdan sonra düşük riski, teknik olarak mümkündür. İlaçlarınızı çantanızda ve mutfak masasında bulundurun ve telefonunuza alarm kurun. Tipik bir tüp bebek tedavisi sonrası verilecek ilaçlar, östrojen ve progesteron olacaktır. Ancak doktorunuz, farklı ilaçlar da verebilir. İlaçlarınızı, her gün aynı zamanda alın. Muhtemelen, hamileliğin 12. haftasına geldiğinizde, ilaçlarınız bitmiş olur, ancak her hasta için uygulanacak protokol farklıdır. Bu nedenle, mutlaka kontrol etmelisiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR