Bebek Odası Nasıl Tasarlanmalı?

Bebeğiniz uyumak istemiyor mu? Her gün ve her gece bebeğinizi uyutmak için saatlerce uğraşıyor musunuz? Sorunun bebeğinizde değil sizde ya da odasında olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bebeğinizin odasında olan bir obje uyumasını önlüyor olabilir. Uyku sorunu yaşamasına neden olan sizin yaklaşımlarınız da olabilir.

Her anne bebeğinin uyku ihtiyacını tamamen karşılamasını, gün içerisinde uyku saatlerinde bebeğinin sorunsuz bir şekilde uykuya dalmasını ister. Ancak her ne kadar bu durum kulağa çok hoş gelse de her zaman mümkün olmuyor. Bazı bebeklerin uykuya dalmak konusunda büyük direnç gösterdiği bir başka deyişle uyumayı sevmediği bilinir. Ancak çoğu zaman bebeklerin uyku problemi anne ve babaların farkında olmadan yaptıkları hatalardan kaynaklanıyor.

bebek odasi dekorasyon onerileri

Bu hataların başında bebekler için hazırlanan oda tasarımı geliyor. Elbette bebeğinizin odasında yer alacak her objeyi özenerek seçtiniz. Büyüdüğünde de kullanabileceği, sağlıklı ve göze güzel görünen objeleri tercih ettiniz. Ancak bu seçimlerinizin bebeğinize uyku problemi yaşatabileceğini biliyor musunuz? Öyle ki, bebek odasının duvar rengi dahi bebeğinizin uykuya dalmakta güçlük çekmesine neden olabilir.

Bebek Odası Nasıl Dizayn Edilir?

Peki, bebek odası nasıl olmalı? Size aktaracağımız önerilere kulak verirseniz, bebeğinizin çok daha kolay uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle anneler bebeklerini uyutma aşamasında sıkılmamak için bebek odasına küçük bir TV koyar. İşte yapılabilecek en büyük yanlış! Televizyonun sesini kıssanız dahi bebeğiniz bu sesi duyuyor. Dolayısıyla sesli bir ortamda siz nasıl ki uykuya dalamıyorsanız bebeğinizin de bu sorunu yaşamasına şaşırmayın!

bebek odasi dekoru

Aydınlatma konusunda da maalesef büyük hatalar yapılıyor. Bebeğin odasının lambası açıkken, yüzüne ışık gelmeyecek şekilde bir örtü koymanız hiçbir işe yaramaz. Işığı kapatmalı ve ihtiyaç duyarsanız çok loş ve az ışık veren bir gece lambası kullanmalısınız. Ancak en sağlıklısı, bebeğin tam karanlıkta uyumasıdır. Bebek uyuyunca gece lambasını da kapatmanızı öneririz.

Duvarlarda seçilen rengin bebeklerin uyku düzeni ile yakından ilgili olduğunu biliyor musunuz? Bu renk genellikle ya pembe ya da mavi olur. Sorun renk seçiminde değil, renk tonu seçiminde… Çok canlı renkler ve parlak renkler ışığı fazla yansıtır. Bebeğinizin gündüz uykusunda bu ışık sorun olabilir. Tercihinizi rengin açık ve pastel olan tonlarından yana kullanın. Saten boya gibi parlayan boya türlerini değil mat boyaları tercih edin.

bebek odasi mobilya secimi

Odanın duvarlarını stickerlar ile süslemenizde bir sakınca yok. Ancak abartmayın! Bebeğiniz nereye baksa bir şekil gördüğünde elbette uyku istemeyecektir. Sade duvarlar daha doğru bir seçim olacak.

Bebeğinizin yatağının üzerinde asılı olan oyuncakları uyku öncesinde kaldırın.

Her gün mutlaka bebeğinizin odasını gün içerisinde havalandırın ve gündüzleri mutlaka güneş almasını sağlayın. Şayet yeterince havalandırırsanız o gece bebeğinizin çok daha kolay uykuya dalacağını göreceksiniz.

bebek odasi renk secimi

Bebek Uyuturken Anne Babaların Yaptığı Hatalar

  • Uyku öncesinde bebeğinizi her ağladığında kucağınıza almanız son derece yanlış. Yeni doğan bebekler uyku öncesi anne kokusuna ihtiyaç duyabilir. Kucağınıza almak yerine yanına bir tişörtünüzü koyabilirsiniz.
  • Anne ile babanın bebeği uyutma yöntemi aynı olmalıdır. Biriniz yatakta biriniz sallayarak uyutmaya çalışırsa bebeğinizin uyku problemi olmasa dahi kısa zamanda başlayacaktır.
  • Duş sonrası uyku bebeklerin en çok dinlendiği dönemlerdir. Duş sonrasında hemen yatağına yatırıp uyumasını sağlayın.
  • Bebeğiniz uyandığında yatağından çıkarmanız ve başka bir odada zaman geçirmesini sağlamanız daha doğru bir seçim.
  • Bebeğinizi uyuturken telefonla ya da yanınızdakilerle konuşmayın. Ninni veya şarkı söyleyebilirsiniz. Ancak konuşmanız bebeğinizin uykuya dalmasını önler.