Doğuma Adım Adım Yaklaşmak

Doğum hazırlığı, hamilelik haberi ilk alındığından itibaren başlar. Gebeliğin seyri, doğumun nasıl olacağı hakkında az çok bilgi verebilir. Doğumun nasıl olacağına ise önemli bir etken olmaması durumunda anne ve doktor karar verirler. Bebeğin duruş pozisyonu ve rahmin açılma derecesine göre normal doğum ya da sezaryen doğum tercih edilir.

Evet hamilesiniz ve bu mutlu haberi doktorunuzdan veya hemşirenizden duyalı tam tamına 9 ay oldu... Artık doğuma belki de anlar kaldı... Şimdi bu dolu dolu geçen eski günlerinizi belki gözlerinizin önünden bir film şeridi gibi canlandırıyorsunuz. Saatler sonra kızınız yada oğlunuz olacak ve onun kırmızı olan tenine dokunabilecek ve sıcaklığını teninizde hissedebileceksiniz. Tam o an geldiğinde hayatınızda bir dönem değişecek, işte o an annelik duygularınızı en yoğun şekilde yaşayacaksınız.

Doğuma Anı

Şimdi yapacağınız ve yapmanız gereken tek şey bu yukarıda saydığımız mucizevi anları hayal etmek. Siz artık saatler sonra dünyanın en güzel ve en mutlu hissi olan bir duyguyu yaşayacaksınız. Siz artık bir annesiniz... Hele ki kokusunu hissettiğiniz an ne ağrı ne acı hiçbir şey kalmayacak... Nerden biliyoruz ki belki de bir annenin doğum sonrası bu kadar erken ayaklanmasında bebeğin o huzur verici etkisi var...

Doğumun Gerçekleştiği İşte o An

Doğum yaklaştığı zamanlar en önemli sorun da doğumun nasıl olacağına karar vermek. Doğumun nasıl gerçekleşeceğine peki kimler karar verir? Oncelikle doğumun gerçekleşeceğine ne doktor ne hemşire ne ebe ne de anne tam ve kesin kararı aylar öncesinden veremez çünkü annenin bedensel ve sağlık koşulları her şeyden önemlidir ki bu koşullar doktorun ve annenin kararından önce gelir.

Örneğin annenin rahim genişliğine yada bebeğin duruş pozisyonuna bakılarak doğum konusunda doktor önerisini söyler yada bu gebelik şu durumundan dolayı şu şekilde gerçekleşecek diye risklerini belirtir. O nedenle bu durum anneye ve bebeğin sağlığına göre farklılık belirtir.