Gebelikte Yapabileceğiniz Aktivitelerden Vazgeçmeyin

Gebelik döneminde sorun yaşayan kişilerin hareketleri kısıtlanabilir. Ancak sorun yaşamayan kişilerin bazı aktiviteleri yapması daha sağlıklı bir gebelik için gereklidir. Bu aktiviteleri gelin birlikte inceleyelim.

gebelik donemi seyahat etmek

Seyahat Etmek

Gebelik boyunca kadınlar araba kullanabilir ve arabada seyahat edebilirler. Uzun yolculuk planlıyorsanız sık durarak yürümeli ve hareket etmelisiniz. Gebelik döneminde uçak ile seyahat etmenin de herhangi bir zararı yoktur. Uzun süreli uçak yolculuklarında koltuktaki duruşunuzu sık sık değiştirmeniz, ayaklarınızı sık sık hareket ettirmeniz bacaklarınızda pıhtı oluşmasını engelleyecektir.

gebelik donemi egzersiz

Egzersiz

Hareket etmek gebelik için faydalıdır. Duygusal durumunuzu da olumlu etkileyecek olan bu durum enerji düzeyinizi artırır ve daha iyi uyuyabilmenizi de sağlar. Gebelikte ortaya çıkabilecek şişkinlik, kabızlık ve bel ağrısı gibi şikayetler de egzersiz yaptığınız zaman ortadan kalkabilmektedir. Egzersiz yaparken sırt üstü düz şekilde yatmamaya özen göstermelisiniz. Egzersizlere yavaş başlamalı ve şiddetini yavaş yavaş artırmalısınız. Ayrıca sıcak veya nemli havada egzersiz yapmamalısınız. Eğer nefes nefese kalırsanız egzersize hemen ara vermelisiniz.

gebelik donemi calismak

Çalışmaya Devam Etmek

İşinize gidip gidemeyeceğiniz gebeliğinizin durumuna göre değişebilir. Ayrıca bebeğinizin durumu ve genel sağlık durumunuzda burada önemlidir. Gebelik esnasında herhangi bir sorun yaşamıyorsanız doğuma gidene kadar çalışmanızda herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak bu ne iş yaptığınıza göre de değişebilmektedir. Özellikle işyerinde kimyasal maddeler bulunan kişilerin işe gitmemesi gerekebilir.