Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyim?

Sağlıklı bir gebelik ve bebek için anne adayı ilk etapta beslenme düzenini gözden geçirmeli. Gebelikte anne adayları çiğ yumurta ve dondurulmuş et ya da balık tüketmemelidir. Bunun yanı sıra aşırı alkol, sigara ve kafeinde gebeliğe ve bebeğe zarar veren unsurlar arasında yer alır. Gebelikte aşırı kilo almamak ve sağlıklı beslenmek içinde öğünlerinizden peynir ve yoğurdu eksik etmemelisiniz.

Hamilelik sürecinde anne adayının dikkat etmesi gereken en önemli unsur beslenme şekli. Dengeli ve düzenli bir beslenme şekli tercih edilmesi gerektiği gibi, çocuğun sağlıklı gelişimi için doğru besin maddeleri tüketilmeli. Anne karnındaki bebeğin sağlığı, ilerleyen süreçte bir birey olduğunda da sağlıklı olabilmesi anlamına gelir. Bu nedenle hamilelikte beslenme hafife almamanız gereken ilk unsur.

hamilelikte beslenme

Hamilelikte tüketilmesi önerilen besinler olduğu gibi uzak durulması gereken besinler de bulunuyor. Bu dönemde özellikle çiğ yumurta içilmemesi önerilirken az pişmiş yumurtadan da uzak durulmalıdır. Aynı şekilde soğuk işlemden geçirilen et ve balık da gebelik sürecinde tüketilmemeli. Küflü peynir, aşırı kafein ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Neler Mutlaka Tüketilmeli?

Sağlıklı gebelik süreci için beslenme listenizde bulunması gereken besinlerin başında yoğurt geliyor. Yoğurt ve peynir sürekli tüketmeniz gereken besinlerken, meyve ve sebze tüketimi de ihmal edilmemeli. Üstelik vitamin ağrılıklı ve doğru şekilde beslendiğinizde aşırı kilo alımını da önleyebilirsiniz.

Hamilelikte beslenme şeklinizi değiştirirken baklagillerden uzaklaşmamanız gerekiyor. Baklagilleri bol tüketmeye dikkat etmeli, tam tahıllı gıdaları tercih etmeli ve sıvı tüketimine özen göstermelisiniz.