İnfertilite ve Ovulasyon Takibi

Kadında belirli şartlarda bir kez yumurtlama olayına ovulasyon denir. Yumurta ortalama olarak 24 saat sürede döllenir. Adet kanamalarının takibi ile vajinal yoldan ultrasonografi takibi edilir. Folikül gelişimleri kayıt edilerek diğer incelemeler için yumurtaların gelişimleri takip edilir. Rahmin arkasında yer alan bölüme karın boşluğuna dökülmüş sıvı görülür. Ovulasyona hazır olan folikülün boyu 22 cm’e ulaşır.

Her insanın geleceğe yönelik yapmış olduğu belli başlı planlar vardır. Bu planların içerisinde yer alan en özel şeylerden birisi ise çocuk sahibi olmak. Çocuk sahibi olmak için gerekli olan birliktelik doğru zamanda olduğunda gerekli olan şans yüzdesi de artış gösterecektir. Kadının ve erkeğin farklı fizyolojik özellikleri birliktelik noktasında çok etkilidir.

ovulasyon takibi

Kadının yumurtlama dönemi içerisinde oluşan yumurtanın yaklaşık olarak 24 saatlik bir döllenme süreci mevcuttur. Bu sürecin içerisinde yaşanan bir  birliktelik şans yüzdesini de yukarılara çekecektir. Birliktelik sonucunda belli bir dönem çocuk olmuyorsa ve herhangi bir koruma yöntemi tercih edilmiyorsa bu çiftler genellikle infertilite ve ovulasyon denilen takibe alınır.

Takip Nasıl Olur?

Her kadının belli bir adet dönemi var. Bu dönem içerisinde 1. Gün olarak adlandırılan günden son 4-5. Günlerde yumurtalığın durumu kontrol edilir. Bu kontrolün amacı ise içeride yer alan folikül sayılarını değerlendirmek. Belli başlı dönemlerde gerçekleştirilecek olan bu işlem sonrasında en doğru zamanda nasıl gebe kalınacağı belirlenir. Bu sayede gebelik şansı arttırılır.

hamile kalmak

Diğer bir yöntem ise yumurtalıkların uyarılması ile gerçekleştirilir. Yumurtaların ilaçlar ile uyarılması sonucu gerçekleştirilen bu yöntem sonrasında daha fazla folikül üretimi desteklenir. Bunun sonucunda ise ortaya çıkan gebelik şansı daha da arttırılır. Gebe kalma şansını yükseltmek için oldukça doğru bir yöntemdir.

Eğer sizde doğru ovulasyon gününüzü öğrenmek istiyorsanız Yumurtlama Günü Hesaplayıcı sayfamızı ziyaret ederek en uygun hangi günlerde hamile kalacağınızı öğrenebilirsiniz.