Kötü Yanıtlı Olguları Önceden Anlayabilir miyiz?

Bebek sahibi olmak isteyen aileler tüp bebek tedavisi öncesinde doğal yollardan tedavi ediliyor. Tüm denemelere rağmen halen bir bebek sahibi olamıyorsanız doktorunuzdan aldığınız bir belge ile tüp bebek tedavisi başvurusu yapıyorsunuz. Bu süreçte verileriniz inceleniyor ve tedavi ile birlikte ne kadar verim alınabileceği tahminleniyor.

Bebek sahibi olmak isteyenlerin tüp bebek tedavisi için başvurduğunda yumurtaların yeterli sayıda ve aynı zamanda yeterli kalitede olması başarılı bir adım atılmasını sağlar. Bu nedenle önemli bir veridir. Yumurta sayısı ve durumu yapılan tetkiklerle öğrenilirken, hastanın tedaviye ne kadar cevap verip veremeyeceğine dair de bilgi vermiş olur.

Kötü Yanıtlı Olgular

Hastanın tedaviye olumsuz cevap vermesinde 35 yaş ve üzerinde olması, aşırı kilolu olması, sigara kullanması, daha önce yumurtalık kistlerinin bulunması, geçirilmiş iltihaplı rahatsızlıklarının olması gibi durumlar neden olabilirken, rahim iç zarıyla alakalı bir problemin oluşması kötü yanıtlı olgunun habercisi olabilir. Aynı zamanda daha önce başlanan tedavilerden alınan kötü yanıt da hastanın tüp bebek tedavisinde kötü yanıt alacağını saptama konusunda yardımcı olan bilgilerden biridir.