Tüp Bebek Tedavisi ve Ek İlaçların Kullanımı

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların enjeksiyon yoluyla alınması sırasında ufak morluklar görülebilir. Burun spreyleri, cilt altı iğnelerse yorgunluğa sebep olur. Geçici menopoz şikayetleri ve kas ağrıları da görülebilen şikayetler arasındadır. Yumurta sayısı fazla olanlar için düşük doz ilaç tedavisi uygulanır. Yumurtaların aşırı uyarılmaları sonucu ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Tüp bebek tedavisi sırasında ilaçların enjeksiyon yolu ile kullanılması vücutta morluklara neden olabilir. Bu herhangi bir sağlık sorunu yaratmaz, sadece enjeksiyon yerinde rahatsız edici görüntülerin oluşmasına neden olabilir. Yine bu dönemde kullanılan burun spreyi ya da cilt altı iğneleri olabilir. Bunların ise yorgunluğa neden olabileceği bilinmektedir. Bünyenizde hissettiğiniz eklem ağrıları, kas ağrıları ve yorgunluk cilt altı iğnelerine bağlı olabilir.

Tüp Bebek Tedavisi ve Ek İlaçların Kullanımı

Çocuk sahibi olmak isteyenlerde yumurtalıkları büyütmek için kullanılan ilaçlar vardır. Bu ilaçlar hassas bünyeye sahip olan bayanlarda aşırı yumurtalık uyarılmasına neden olabilir. Aşırı uyarılma sendromu yaşanabilirken, bazı bayanlarda bu ciddi sorunlara da sebebiyet verebiliyor.

Mevcut Hastalığı Bulunanlarda Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi için başvuru yapan çiftlerde hastalıklarına dair ayrıntılı bilgiler alınarak tetkikler yapılır. Geçirilmiş ya da hala süren bir sağlık problemlerinin olup olmadığı öğrenilirken, istedikleri gibi çocuk sahibi olabilmeleri için önce hastalıklarının tedavisi gerçekleştirilir. İyileşme sağlanmasının ardından kısırlık tedavisi uygulanmaya başlar. Kullanılan ilaçların yumurtaları olumsuz etkilememesi için oldukça az seviyede tutulması sağlanır. Psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişiler için de öncelikle tedavi önerilir. Görülen psikolojik tedavinin ardından çocuk sahibi olma olasılığı da otomatik olarak yükselişe geçecektir.