Yoğurtlu Meyve Tarifi

Bebeğinize farklı gıdalar vermek istiyorsanız meyveli yoğurt sizin için harika bir seçenek olacaktır. Bebekler için gayet faydalı olan meyveli yoğurdu evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Ancak öncesinde yoğurt mayalayarak bebeğinize taze günlük yoğurt vermeyi deneyin. Sonrasında meyveli yoğurt püresi hazırlayarak yoğurdun lezzetini ikiye katlayarak bebeğinizin severek yemesini sağlayabilirsiniz.

Yoğurtun bebekler için son derece faydalı olduğunu asla unutmayın. Bebeğinize mutlaka günde bir defa yoğurt vermeye özen gösterin. Ancak ek gıdaya başladığınız günlerde hemen yoğurt vermeniz bebeğinizin sindirim sistemini zorlayabilir. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra birkaç hafta ek gıda ile besledikten sonra az miktarda yoğurt vermeye başlayabilirsiniz. Günde bir kaşık ile başlayıp zamanla az miktarda arttırmanız en ideal beslenme şekli olacaktır.

Yoğurtlu Meyve Tarifi

Eğer yoğurdun içerisine meyve eklerseniz harika bir lezzet elde etmiş olursunuz. Bebeğiniz hem yoğurdun hem de meyvenin faydalarından istifade edebilecektir. Ayrıca bebekler sade yoğurttan ziyade meyveli yoğurttan çok daha fazla hoşlanıyor. İşte sizin için harika bir meyveli yoğurt püresi tarifi.

Yoğurtlu Meyve İçin Malzemeler

  • 1 kase yoğurt
  • 1 adet mevsim meyvesi

Yoğurtlu Meyve Yapılışı

Seçtiğiniz meyvenin mevsim meyvesi olmasına özen gösterin. Meyveyi iyice yıkayın ve kabuklarını soyun. Ardından cam rende kullanarak meyveyi rendeleyin ve rendelediğiniz meyveyi blender ile iyice ezin. Yoğurt ile karıştırarak harika bir meyveli yoğurt püresi elde edebilirsiniz. Bazı meyveler biraz katı bir yoğurt püresi elde edilmesine neden olabiliyor. Bu durumda püreye biraz su ya da süt ekleyerek daha sulu bir kıvam elde etmeniz mümkün olacaktır.

cilekli yogurtlu mama tarifi

Meyveli Yoğurda Şeker Eklenir mi?

Maalesef pek çok anne bebekleri meyveli yoğurttan hoşlanmadığı için hazırladığı pürenin içerisine şeker, bal veya reçel gibi tatlı gıdalar ekliyor. Bu büyük bir hatadır! Asla hazırladığınız bebek mamalarının, çorbalarının ya da pürelerinin içerisine tatlandırmak amacıyla şeker ve bu tür gıdalar eklemeyin. Aksi halde bebeğinizin sağlığına çok büyük zarar vermiş olursunuz.